Čísla nakažených koronavirem jsou prezentována špatně
„Mám respekt před všemi infekčními onemocněními a mrzí mě, že některá jsou vynášená oproti jiným, řada z nich má vážnější dopady než koronavirus,“ říká primářka. Zmiňuje například tuberkulózu, proti které se očkovat přestalo a přesto se jí jen za předminulý rok celosvětově nakazilo 10 milionů lidí a 1,5 milionu na ni zemřelo. Podle primářky jsou data o počtu nemocných koronavirem prezentována zavádějícím způsobem a špatně.
Primářka se staví kriticky k roli médií: „Mrzí mě prezentace těch zpráv, ty palcové titulky, které jsou alarmující,“ a dodává, že právě stres, který čtení takovýchto zpráv vyvolává, negativně ovlivňuje fungování imunitního systému člověka.
Lidé by podle ní měli vědět, že ani medicína není všemocná: „Musíme si uvědomit, že člověk není nesmrtelný. Medicína zázraky sice dělá, ale nejsou nekonečné v boji proti infekčním onemocněním. Ta mortalitní data nejsou nikterak vyšší.“
Na viry totiž neexistují tak efektivní léčiva jako na bakterie – antibiotika, která ale zároveň tak trochu připravují živnou půdu virům, tedy především jejich nadužívání. „Antibiotika mají velký dopad na střevní mikrobiom, klesá produkce protilátek a člověk se stává na dalších několik týdnů náchylnější k infekci, především té virové,“ vysvětluje primářka.
Vládní opatření jsou podle ní jsou nezbytná, jen je otázkou, zda nepřišla příliš pozdě. Rozhodující je ale morální kredit každého z nás a přísné dodržování osobní hygieny. „Když toto nebude, ani sebelepší vládní zákazy stav nezmění,“ zdůrazňuje s tím, že se s nezodpovědností lidí setkává bohužel i v nemocnicích. „Bakterie a viry bohužel nejsou vidět, reálně nemáte žádný donucovací prostředek,“ dodává.