Černý scénář pro cestovní kanceláře se naplňuje

Domácí 05. března 2020 | 05:02 — Ilona Cílková
Nelze vyloučit, že ztráty na tržbách cestovních kanceláří a agentur v ČR se kvůli koronaviru mohou letos vyšplhat právě až do pásma čtyř až pěti miliard korun.
Kvůli šíření koronavirové nákazy prochází turistický ruch v současné době útlumem / Pixabay

V letech 2008 až 2019 dosahovaly tržby cestovních kanceláří a agentur v ČR dle údajů ČSÚ a expertních odhadů průměrně 48,5 miliardy korun ročně. Zpravidla nepřesahovaly hranici padesáti miliard korun. V letech poznamenaných světovou finanční krizí, zejména v letech 2010 a 2011, však oproti předkrizovému maximu roku 2008 poklesly bezmála o deset miliard korun.

Během celkového ekonomického útlumu a období recesí let 2009 až 2012 omezovali obyvatelé ČR své výdaje za služby cestovních kanceláří a agentur zejména z důvodu pomalého růstu reálných výdělků a poměrně značné obavy ze ztráty zaměstnání. Počínaje rokem 2013 se situace začala normalizovat. Přitom ovšem ani v letech konjunktury po roce 2014 cestovní kanceláře a agentury nedosahovaly úrovně tržeb předkrizového období, navzdory inflačnímu vývoji, který by měl překonání předkrizové nominální úrovně tržeb přirozeně usnadnit.

Kvůli šíření koronavirové nákazy prochází turistický ruch v rámci EU v současné době také jistým útlumem. Evropská komise vyčísluje související ztrátu turistického sektoru EU, způsobenou například přerušením přímého leteckého spojení s Čínou, na přibližně miliardu eur měsíčně, tedy zhruba 25 miliard korun měsíčně. Podle dat Eurostatu odpovídá podíl objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v ČR zhruba 1,25 procenta objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v EU. Český turistický ruch tedy kvůli koronavirové nákaze přichází v současnosti o zhruba 300 milionů korun měsíčně.

V Číně v současnosti dynamika šíření nákazy slábne, šíření však často s intenzivnější dynamikou pokračuje v jiných částech světa. Stále častěji se například objevují úvahy o možném zrušení letních olympijských her v Japonsku. Je tedy potřeba pracovat s více scénáři potenciálního dopadu koronavirové nákazy na turistický ruch v ČR, připomíná ekonom Lukáš Kovanda.

Pokud se situace celosvětově v uspokojivé míře normalizuje do poloviny letošního roku, což je optimistický scénář, zaznamená tuzemský turistický ruch letos výpadek v tržbách čítající 1,3 miliardy korun. Jestliže ale bude turistický ruch citelně ochromený kvůli nákaze také ve druhé polovině letošního roku, je třeba započíst i dopad celkového, globálního ekonomického útlumu. OECD v krajním případě nevylučuje pokles letošního růstu světové ekonomiky na zhruba polovinu loňské úrovně. V takovém případě by celoroční ztráta tržeb tuzemského turistického vícenásobně převyšovala ztrátu vzniklou v rámci uvedeného optimistického scénáře. Propad tržeb cestovních kanceláří a agentur v ČR by v takovém případě odpovídal propadu, který nastal mezi lety 2008 a 2009, tedy s příchodem světové finanční krize, a který činil bezmála pět miliard korun.

Podle Kovandy tak nelze vyloučit, že ztráty na tržbách cestovních kanceláří a agentur v ČR se kvůli koronaviru mohou letos vyšplhat právě až do pásma čtyř až pěti miliard korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Zavřít reklamu