Nemovitosti opět zdraží. Na vině je nový zákon

Domácí 26. února 2020 | 04:24 — Ilona Cílková
Začátkem března začne platit nový takzvaný realitní zákon. Dnes byl vyhlášen ve Sbírce zákonů. Nová legislativa zpřísňuje podmínky podnikání realitních makléřů v Česku. To v praxi znamená jedno. Část z nich zmizí z trhu, takže ti, co zůstanou, si budou moci stanovit za své služby vyšší cenu.
Pořízení vlastního bydlení bude opět o něco dražší / Pixabay

Podle ekonoma Lukáše Kovandy ve výsledku již tak horentně drahé a stále nedostupnější nemovitosti dále zdraží. Nyní o vyšší cenu služby realitního makléře.

Velké realitní kanceláře a i Asociace realitních kanceláří zpřísnění podmínek vítají. Právě proto, že z trhu vytlačí část konkurence. Tedy menší realitní kanceláře nebo makléře-jednotlivce. Méně makléřů na trhu nutně znamená omezení nabídky jejich služeb, což „přeživším“ realitním kancelářím přihraje dodatečný zisk, o který se dosud musely dělit.

Je pravda, že v Česku nyní působí nejvíce realitních makléřů v přepočtu na obyvatele v EU. Zhruba polovina nemovitostí, které na nemovitostním trhu mění majitele, získává nového vlastníka právě za asistence realitního makléře, ať už toho z realitní kanceláře či makléře-jednotlivce, upozorňuje Kovanda.

Makléři-jednotlivci prý nemají dostatečnou kvalifikaci, vzdělání či praxi. To by měl ale posuzovat klient, nikdo jiný. Každý člověk, který chce prodat nebo koupit byt, dům či pozemek, umí posoudit, zda při transakci potřebuje asistenci realitního makléře. A pokud ano, zda to má být makléř z kanceláře nebo makléř individuální. Část klientů si nyní raději vybere makléře-jednotlivce, který nabídne třeba omezený servis, ale za nižší cenu.

Realitní zprostředkovatelé budou po zahájení platnosti takzvaného realitního zákona muset mít odborné vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné či středoškolské vzdělání kombinované s povinnou tříletou praxí. Případně budou muset získat osvědčení na základě vykonání státem certifikované zkoušky nebo specializovaného kurzu MBA a k tomu mít ještě rok praxe. Zařazení profese realitního zprostředkovatele mezi vázané živnosti sladí podmínky vykonávání této činnosti s evropskou legislativou platnou v členských zemích EU.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší koncentrace léčivých pramenů

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší...

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Zavřít reklamu