ČEZ prodal Počerady Tykačovi. Ekologické organizace budou usilovat o uzavření elektrárny

Domácí 07. ledna 2020 | 08:29 — Helena Malá
Firma ČEZ do konce roku 2019 nevyužila možnosti odstoupit od smlouvy na prodej největší české uhelné elektrárny Pavlu Tykačovi a jeho těžební společnosti Vršanská uhelná. Znamená to, že elektrárna přejde do rukou tohoto podnikatele - ale až 2. ledna 2024. ČEZ to oznámil v tiskové zprávě.
Elektrárna Počerady je prodaná k datu 2. 1. 2024, za dožitou elektrárnu ČEZ získá od Pavla Tykače pevně danou částku 2 miliardy korun / ČEZ

Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my považují rozhodnutí ČEZu za vrcholně nezodpovědné, neboť nový majitel se netají tím, že chce elektrárnu určenou k odstavení provozovat dlouhodobě (ideálně do vytěžení velkolomu Vršany po roce 2050). Elektrárna je přitom největší český zdroj skleníkového plynu oxidu uhličitého i toxické rtuti v ovzduší. Ekologické organizace budou nadále usilovat o její uzavření.

Pavel Tykač rozhodně ještě nemá vyhráno. Nyní bude potřebovat, aby mu ČEZ spolu s elektrárnou předal i platnou výjimku z emisních limitů, které začnou platit už v srpnu 2021 a elektrárna je zdaleka nesplňuje. Takovou výjimku se již rok nedaří získat první Tykačově elektrárně (Chvaletice). V tomto kontextu je podle ekologů důležité, že Tykač nezískal elektrárnu už v roce 2017, lze totiž předpokládat, že by se snažil protlačit její dlouhodobý provoz už tehdy.

V roce 2020 má také padnout doporučení Uhelné komise ohledně data konce spalování uhlí a tempa jeho útlumu. Pokud má být doporučení vůbec relevantní, tak zastaralé elektrárny s nejnižší účinností (jako jsou Počerady či Chvaletice) musejí být součástí rychlé vlny zavírání, už proto, že vyrábí elektřinu na vývoz.

Veřejnou výzvu proti prodeji a uzavření elektrárny Počerady podepsalo téměř 13 000 lidí. A také 60 osobností ze severočeské i celostátní politiky, lékařství, vědy a umění, jako jsou bývalí premiéři Petr Pithart a Vladimír Špidla, čtyři bývalí ministři životního prostředí, senátorka a lékařka Alena Dernerová, starostka obce Dobroměřice poblíž Počerad Ivana Sihlovcová či ředitel Centra výzkumu globální změny AV ČR Prof. Michal V. Marek.

“Většinově státní ČEZ v rozporu se zájmem státu a veřejnosti předá největší uhelnou elektrárnu kontroverznímu podnikateli, který zájmy státu ignoruje ještě daleko více. Už vidím, jak si v ČEZu spočítají, o kolik snížili emise skleníkových plynů. Ve skutečnosti hrozí v režii Pavla Tykače spíše jejich zvyšování. Ale nemá zdaleka vyhráno. Změna majitele nic nemění na tom, že budeme usilovat o co nejdřívější uzavření elektrárny. Pokud by - jako plýtvavá a vyrábějící elektřinu pouze na vývoz - nespadla do první vlny zavírání elektráren v rámci doporučení Uhelné komise, bylo by to zcela absurdní. Stejně jako kdyby jí MŽP vydalo výjimku z nových evropských limitů pro ochranu zdraví,” řekl Jiří Koželouh, vedoucí energetického a klimatického programu Hnutí Duha.


Prohráli jsme bitvu, ale nikoliv válku, poznamenal Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR. “Vítězství, kterého Pavel Tykač dosáhl, se nakonec může velmi snadno ukázat vítězstvím Pyrrhovým. Aby mohl elektrárnu provozovat i po roce 2024, musel by nový vlastník Počerad splnit dvě nelehké podmínky současně: získat výjimku z nových limitů ochrany ovzduší nebo povolení k velké, komplikované a ekonomicky velice riskantní rekonstrukci elektrárny a zároveň zabránit tomu, aby o rychlém odstavení elektrárny mezitím rozhodla vládní uhelná komise. Je tedy možné, že uhlobaron Tykač v roce 2024 dostane za dvě miliardy, které ČEZu za elektrárnu zaplatí, jen hromadu bezcenného železa. Zajíc v pytli, kterého mu ČEZ prodal, je tak dost možná polomrtvý,” doplnil Rovenský.

Podle Petry Jelínkové z hnutí Limity jsme my vstupujeme do dekády, která bude naprosto zásadním obdobím, pokud chceme zmírnit postupující klimatickou krizi. “Jediným skutečně zodpovědným, prozíravým a dlouhodobě výhodným krokem je špinavé uhelné elektrárny začít zavírat, a ne je prodávat uhlobaronům. Stát musí v této situaci jasně ukázat, že hodlá bránit zájmy a zdraví lidí - tedy že nebude udělovat výjimky z emisních limitů a zajistí co nejdříve spravedlivý přechod na bezuhlíkovou ekonomiku,” uzavřela Petra Jelínková.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Před nástupem zimy je třeba zazimovat nejen zahradu, ale také...

Zubní pasta má v domácnosti široké využití. Vyčistí...

Na vypínače většina lidí při úklidu zapomíná. Jsou však...

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Zavřít reklamu