Vláda se tváří, že jí záleží na zdraví lidí. Možná dochází peníze, zní z ODS

Domácí 14. května 2019 | 04:05 — Ilona Cílková
Ministerstvo financí připravilo návrh na zvýšení spotřebních daní z tabáku, lihu a hazardu. Podle šéfky resortu Aleny Schillerové jde o reakci na růst dostupnosti návykových látek, což je způsobeno zvyšující se životní úrovní. Návrh tak reaguje na požadavky ministerstva zdravotnictví a národní koordinátorky pro protidrogovou politiku.
Podle Skopečka jde vládě jen o výběr daní / ODS

„Zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, například spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010,“ uvedla ministryně. Podle opozice je návrh snahou získat peníze, které menšinové vládě ANO a ČSSD docházejí. Co na zvýšení spotřebních daní říká ekonomický expert Jan Skopeček? 

„Ministryně financí Alena Schillerová připravuje výrazné zvýšení spotřební daně na alkohol a tabák. Uslyšíme spoustu řečí o zdravotních důvodech, ale hlavní motiv je jasný, a to vybrat od lidí více peněz na rozhazovačnou politiku vlády, která není schopna vyjít se schváleným rozpočtem. Ten se řítí do hlubokého deficitu, jak ukazuje plnění státního rozpočtu v prvních měsících letošního roku. Pokud by vládě šlo skutečně o zdravotní důvody a nikoliv jen o snahu vytahat více peněz z kapes daňových poplatníků, pak by vedle zvýšení spotřební daně na alkohol a tabák přišla zároveň s kompenzací v podobě snížení daně z příjmu fyzických osob.

Ministryně financí argumentuje, že se spotřební daň na alkohol nezvýšila od roku 2010, zatímco inflace i průměrné mzdy rostou. Když jsme se stejným argumentem navrhovali při projednávání daňového balíčku zvýšit základní slevu poplatníka u daně z příjmu fyzických osob, u vládní koalice jsme neuspěli. Základní sleva na poplatníka přitom nebyla přes růst mezd a inflace valorizována dokonce od roku 2008, čímž se relativně snižuje její význam na celkové mzdě, a roste tak daňové břemeno poplatníka. Ministryně Schillerová a celá vládní koalice byla proti této valorizaci. A teď se najednou argument rostoucích mezd a inflace paní ministryni financí hodí pro odůvodnění dalšího růstu daní.

Máme vládu, která vybírá rekordní objemy daní na HDP v historii. Zastavme další růst daňového břemene a nenechme se vládou balamutit, že to dělá kvůli zdraví obyvatel. Dělá to kvůli sobě, resp. kvůli neodbytné snaze utrácet peníze cizích. Přetvářka, že jde o zdraví lidí a nikoliv o další růst příjmů rozpočtu, je neuvěřitelná a falešnost hlavních protagonistů tohoto návrhu do očí bijící.“

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda opravdu vyřádila

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda...

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Zavřít reklamu