Špatná zpráva pro české motoristy
Důvodem je letošní zdražování ropy na světových trzích. Od počátku roku zdražila severomořská ropa typu Brent o zhruba 23 procent. Je ovšem pravda, že toto zdražování v posledních týdnech ustalo, neboť prakticky od poloviny února například cena právě ropy typu Brent osciluje kolem úrovně 66 dolarů za barel.
Trh s ropou se nyní podobá „přetahované, v níž zatím ani jedna strana nemá navrch“. Na jedné straně tlačí na růst cen primárně postoj Saúdské Arábie a dalších klíčových těžařů kartelu OPEC, ale i těžařů mimo kartel, jako je Rusko. Ti nevyslyšeli volání amerického prezidenta Donalda Trumpa po levnější ropě, a místo toho signalizovali připravenost k dalšímu omezení těžby v druhé polovině letošního roku. Už loni na sklonku roku se přitom dohodli na snížení těžby o 1,2 milionu barelů denně. Z převážně většiny své závazky zatím plní.
Na druhé straně pomyslného „lana“ stojí v přetahované síly vytvářející tlak na růst cen ropy. K růstu cen ropy letos dále přispívají sankce USA namířené proti venezuelskému a íránskému ropnému průmyslu. Venezuelský státní ropný podnik PDSVA musel tento týden vyhlásit námořní nouzový stav, neboť má kvůli sankcím obtíže s vlastním provozem na ropných vrtech. Na růst cen ropy tlačí též naděje trhů na brzký konec obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Uvolnění napětí v mezinárodním obchodě by podpořilo globální ekonomický růst, a tedy také poptávku po ropě.
V příštím týdnu je třeba počítat s dalším, mírným zdražováním pohonných hmot v ČR, a to o pět až deset haléřů na litr.