Překvapivý politický úspěch Babišovy vlády

Komentáře 04. ledna 2019 | 04:12 — Ilona Cílková
Za rok 2018 česká vláda opět vykázala výrazně lepší plnění rozpočtu, než s čím rozpočet počítal. Zatímco rozpočet předpokládal schodek ve výši 50 miliard, výsledkem je přebytek činící 2,9 miliardy korun.
Veřejné finance ČR jsou v příznivějším stavu než veřejné finance většiny zemí EU / Shutterstock

To je příznivá hodnota i z hlediska trhu, který ještě na sklonku roku 2018 počítal se schodkem deset až patnáct miliard korun. Úspěch je to i politicky, jelikož nyní může vláda deklarovat, že hospodaří přebytkově – a bude mít pravdu.

Důvodem lepšího než předpokládaného hospodaření je zejména svižný ekonomický růst a související růst mezd. S růstem mezd stoupají též příjmy státní kasy, ať už kvůli vyšší dani z příjmu nebo zejména vyšším odvodům. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení loni narostly o výrazně více, než s čím rozpočet počítal, a to zhruba o dvacet miliard.

To je ovšem zároveň jeden z důkazů toho, že lepší než předpokládané rozpočtové plnění bylo loni spíše výsledkem ekonomické prosperity než opatření zaváděných na podporu daňového výběru. Ne že by se tato opatření, jako je EET a zejména kontrolní hlášení, neprojevila, avšak jejich příznivý efekt byl slabší než pozitivní přínos ekonomické prosperity.

Je třeba navíc uvést, že celkové hospodaření veřejných rozpočtů – po zahrnutí výsledků hospodaření krajských či obecních rozpočtů nebo rozpočtů veřejných institucí, skončí letos (podobně jako loni) také v plusu. Tento přebytek by měl činit 1,4 procenta hrubého domácího produktu. Česká republika tak i letos bude patřit k zemím EU s vůbec nejzdravějšími veřejnými financemi. Veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu tak letos klesne, a to na úroveň zhruba 31 procent. Stále se však nachází poměrně výrazně nad předkrizovou úrovní let 1993 až 2008, kdy se soustavně držel pod hodnotou 25 procent. Navíc v letošním roce už bude hospodaření nejspíše opět deficitní, a to se schodkem zhruba dvaceti miliard korun.

V kontextu pokrizové situace je však hospodaření s veřejnými prostředky v ČR relativně zdravé. ČR je jakýmsi „jednookým, který je mezi slepými králem“, alespoň tedy v kontextu EU. To oceňují i ratingové agentury. V roce 2018 Česká republika dosáhla nejlepšího ratingu svých dluhových závazků. Alespoň tedy pokud vezmeme v potaz ratingové hodnocení tří globálně klíčových ratingových agentur, tedy Moody’s, Standard & Poor’s a Fitch.

Od srpna 2018 Česká republika dosahuje svého vůbec nejlepšího hodnocení v historii země od roku 1993. V srpnu totiž zlepšila své hodnocení o jeden stupeň agentura Fitch. Platí, že dlouhodobý cizoměnový dluh je v případě ČR hodnocen společně s dluhem estonským nejlépe ze zemí bývalého východního bloku. Třetí nejpříznivější hodnocení z daných zemí má s odstupem Slovensko.

Veřejné finance ČR jsou v příznivějším stavu než veřejné finance většiny zemí EU, které přitom vykazují lepší ratingové hodnocení. Ratingové agentury do hodnocení totiž promítají i ekonomickou výkonnost dané země a jiné než ryze ekonomické aspekty, například kvalitu a stabilitu institucí nebo geopolitickou pozici.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu