Co přijde teď? Zřejmě tvrdý brexit

Zahraniční 11. prosince 2018 | 06:10 — Ilona Cílková
Evropský soudní dvůr v rekordním čase vynesl rozsudek. Spojené království může jednostranně zrušit brexit bez souhlasu zbývajících 27 států. Británie by tak zůstala v Evropské unii za stejných podmínek jako doposud.
Britská premiérka Theresa Mayová se rozhodla odložit dnesšní hlasování parlamentu o podobě brexitové dohody / Shutterstock

Soudní dvůr Evropské unie potvrdil, že Velká Británie může své rozhodnutí o brexitu změnit. Pokud nebude do dvou let od referenda přijata dohoda o vystoupení z Unie, může Británie zůstat členem Evropské unie, a to beze změn podmínek členství. Dvouletá lhůta vyprší 29. března příštího roku.

V praxi musí ale Británie k rozhodnutí o zrušení brexitu dojít demokraticky a v souladu s ústavou. Tedy veřejným hlasováním. Následně by musela vláda o rozhodnutí písemně informovat Evropskou radu.

Na Soudní dvůr Evropské unie se obrátil soud v Edinburghu, který reagoval na spor skotských politiků a britského ministra pro brexit. Předmětem byla žádost o výklad článku 50 lisabonské smlouvy o fungování Evropské unie. 

Rozhodnutí soudního dvora přišlo přesně den před hlasováním britských poslanců o dohodě o vystoupení z EU. Evropský parlament ji již schválil. Serever BBC přitom varoval, že vláda své rozhodnutí zřejmě odsune. 

Pro odpůrce brexitu znamená rozhodnutí evropského soudu naději, že bude odchod z EU odvolaný v případném dalším referendu. Naproti tomu jeho příznivci si stojí za tím, že britský národ se už jednou rozhodl a další referendum to už nezmění.

Britská vláda celé jednání soudu EU kritizuje. Podle ní neměl problém vůbec řešit, protože Británie nehodlá své rozhodnutí o brexitu rušit. Evropský soudní dvůr ale uvedl, že otázka skotského soudu je relevantní. Britským poslancům má vyjasnit budoucí možnosti.

Je přitom stále pravděpodobnější, že britská vláda tzv. brexitovou smlouvu s EU o vystoupení z Unie nyní neodsouhlasí. Následovat by v takovém případě měl „tvrdý brexit", a s ním také odstoupení od jednotného trhu a Soudního dvora EU, kontrola imigrace z členských států a nová celní dohoda.

Theresa Mayová ostatně již hovořila o „ambiciózní a bezcelní obchodní dohodě“ namísto navrhované tzv. rozvodové smlouvy o brexitu, jejíž podmínky britské premiérce - stejně jako další britským politikům - připadají pro Británii krajně nevýhodné. Nicméně právě jí dávají za vinu, že nebyla schopná vyjednat s Unií podmínky, které by vyhovovaly oběma stranám.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu