ÚZSVM už vyřešil přes 23 tisíc nemovitostí s nejasným vlastníkem, jde o obrovský nárůst

Domácí 22. listopadu 2018 | 04:36 — Helena Malá
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) do konce září 2018 prošetřil již 23 587 nemovitostí zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky. Oproti konci roku 2014 jde o nárůst o 440 %. Informaci přineslo Ministerstvo financí ČR.
Nejvíce nemovitostí, u kterých není známý vlastník, je ve Zlínském a Jihomoravském kraji / Ministerstvo financí

„ÚZSVM občanům pomáhá dohledat rodinný majetek, o kterém často ani netuší. Zároveň se touto činností čistí katastr nemovitostí od nesprávně zapsaných údajů, což je výhodné i pro stát. Krom toho tyto nemovitosti často brzdí rozvoj obcí při výstavbě infrastruktury, “ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

V katastru nemovitostí bylo k 1. srpnu 2018 evidováno celkem 411 320 položek, které neměly dostatečně identifikovaného vlastníka. Jeden vlastník může vlastnit několik různých nemovitostí a jednu nemovitost může spoluvlastnit více vlastníků. Reálně se tak jedná o 196 932 nemovitostí, z toho je 190 855 pozemků a 6 077 staveb. Nejvíce takových nemovitostí je v Jihomoravském a Zlínském kraji, dále ve středních Čechách a na Olomoucku.

„Výrazně jsme zvýšili počet řešených i vyřešených nemovitostí s nejasným vlastníkem. Ke konci září jsme dokázali vyřešit téměř pětkrát více nemovitostí než ke konci roku 2014,“ řekla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. Každý by se podle ní měl podívat na stránky ÚZSVM, jestli on nebo jeho předci nevlastní nemovitost, o které netuší.

Udržovat správný zápis v katastru nemovitostí je ze zákona povinností každého vlastníka nemovitosti. ÚZSVM ale provádí i vlastní šetření, a to primárně u nemovitostí, které brzdí rozvoj obcí a krajů. ÚZSVM ke konci září zahájil šetření u 50 395 položek zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky, z toho již prošetřil 23 587 nemovitostí. Nejčastějším výsledkem šetření bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (v 66 % případů). U druhého nejvyššího počtu případů se prokáže, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví České republiky (12 % případů). V osmi případech ze sta se vlastník na základě výzvy sám přihlásil.

Nedostatečně identifikovaného vlastníka má nemovitost buď v případě, že nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví), nebo vlastníka v katastru sice zapsaného má, ale zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci. Většina zápisů tohoto druhu v katastru nemovitostí pramení ze situace před rokem 1989, kdy se katastr nemovitostí neudržoval řádně a v určitém období dokonce nebyl veden vůbec. Pokud se nepřihlásí vlastník nemovitosti nejpozději do 31. 12. 2023, uběhne lhůta daná novým občanským zákoníkem, a tento majetek přejde na stát.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu