Zahraniční obchod ČR se v dubnu vyvíjel příznivě, za celý letošní rok však tahounem ekonomiky nebude
V dubnu však letos poprvé byla měsíční bilance zahraničního obchodu meziročně příznivější. Loňský duben byl prvním měsícem od roku 2013, po jehož většinu Česká národní banka již exportérům neposkytovala vzpruhu v podobě uměle oslabované koruny. Meziroční srovnání za další měsíce letošního roku tak bude již zcela nezkreslené vlivem intervence ČNB. Přesto všechno již letos zahraniční obchod nebude tahounem růstu české ekonomiky tak jako v uplynulých letech.
Dosavadní letošní negativní příspěvek zahraničního obchodu k růstu české ekonomiky odráží zejména oslabení exportu. Ten ve stálých cenách, přesněji v cenách předchozího roku, rostl v prvním kvartále meziročně nejpomaleji ze všech prvních čtvrtletí po roce 2013. V běžných cenách se export dokonce poprvé od prvního kvartálu 2013 propadl.
Zatímco v roce 2013 byl pokles způsoben probíhající recesí v ČR, nyní je na vině zejména posilující koruna. Ta snižuje konkurenceschopnost vývozců na zahraničních trzích. Také vede tomu, že za prodané zboží nebo službu inkasují za jinak stejných podmínek v korunovém vyjádření méně než loni ve stejnou dobu, což se projevuje ve sledování v běžných cenách.
Dovoz letos v prvním kvartále ve stálých cenách solidně rostl, ačkoli oproti třetímu a čtvrtému loňskému kvartálu 2017 jeho dynamika taktéž zpomalila. Přesto to však stačilo k výrazně vyššímu růstu v porovnání exportem. Růst importu podněcuje meziročně silnější koruna, která zlevňuje zahraniční zboží, a také a zejména spotřebiteký optimismus Čechů, jenž letos v prvním kvartále dosáhl více než dvacetiletého maxima.
Tento optimismus, daný nejrychlejším růstem mezd za posledních více než deset let, pochopitelně navyšuje poptávku po zboží a službách jak domácí provenience, tak i těch dovážených.