Kdo měl nejdražší prezidentskou kampaň a kolik utratil prezident Zeman?

Domácí 01. května 2018 | 04:06 — Ilona Cílková
Do pondělní půlnoci museli kandidáti na prezidenta odevzdat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zprávu o financování volební kampaně. Pár hodin před konečným termínem zveřejnil zprávu i prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman opakovaně tvrdil, že žádnou osobní kampaň nevede / TV Barrandov

Jeho kampaň stála přes 22,7 milionu korun. Podle dokumentu neutratil veškeré finance. Na volebním účtu zůstalo více než 4,5 milionu korun, jedná se o peníze, které mu poslali lidé jako peněžní dar.

Prezident Miloš Zeman opakovaně tvrdil, že žádnou osobní kampaň nevede. Po celé zemi se ale objevovaly billboardy s jeho tváří a další volební materiály. Zajistili mu to jeho příznivci, a to hlavně přes spolek Přátelé Miloše Zemana a Stranu práv občanů.

Ze zprávy vyplývá, že veškeré náklady kampaně spadají do „jiných bezúplatných plnění poskytnutých kandidátovi“. Do této kategorie spadá umístění reklam, správa sociálních sítí, administrativní podpora nebo grafická práce.

Nejvíc utratil spolek, který vede hradní kancléř Vratislav Mynář, za reklamu. Ve zprávě ale už není, odkud miliony korun pochází. Prezident už dříve v médiích zveřejnil seznam sponzorů, který ale pokrývá méně než polovinu všech nákladů. Peníze od dárců nebyly podle dokumentu během kampaně využity. Zeman nehradil žádné výdaje ani se nezavázal k žádným peněžitým dluhům.

Zprávy ohledně financování kampaně již zveřejnili i jiní uchazeči o funkci prezidenta.

Jiří Drahoš, který prohrál v druhém kole volby s Milošem Zemanem, vykázal jako výdaje 49,97 milionu korun. Na peněžních darech dostal asi 46,7 milionu, na další asi 3,3 milionu pak vyčíslil takzvaná bezúplatná plnění, tedy třeba práci svého manažera Jakuba Kleindiensta či umístění reklam. Sám do kampaně vložil 76 300 korun.

Druhou nejdražší kampaň měl pravděpodobně Michal Horáček, který si ji platil sám. Stála celkem 39,9 milionu korun, bezúplatná plnění vyúčtoval na 271 tisíc korun.

Mirka Topolánka stála kampaň podle zveřejněných údajů 18,1 milionu, na darech získal 10,7 milionu. Nepeněžní plnění vyúčtoval na 1,3 milionu a svůj příspěvek do kampaně na 7,4 milionu. 

Marek Hilšer podle zprávy o financování kampaně uspořádal kampaň za 1,8 milionu korun, většinu ale tvoří bezúplatná plnění, jako třeba práce jeho dobrovolnického týmu. Na darech dostal asi 455 tisíc korun.

Kandidatura Jiřího Hynka stála 732 tisíc korun, na darech vybral 440 tisíc korun. Vratislav Kulhánek, který ve volbě obsadil poslední místo, zaplatil za kandidaturu 7,4 milionu korun. Naprostou většinu peněz získal od Pavla Sehnala, mecenáše strany ODA, za kterou kandidoval.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

Před nástupem zimy je třeba zazimovat nejen zahradu, ale také...

Zubní pasta má v domácnosti široké využití. Vyčistí...

Na vypínače většina lidí při úklidu zapomíná. Jsou však...

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Neodčervená kočka může nakazit vás i vaše děti....

Připravte si likér z černého bezu. Má vynikající účinky...

Zavřít reklamu