Nejlepším místem pro život je Vídeň. Kde se žije nejhůř a jak si vede Praha?
Praha si v žebříčku udržela 69. místo a je na tom nejlépe ze všech měst středovýchodní Evropy. Osm z první desítky nejlepších měst pro život je v Evropě. Německo a Švýcarsko v ní mají tři místa, zatímco Nový Zéland, Kanada a Austrálie po jednom.
Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií – hodnotí například politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.
Vídeň s 1,8 milionu obyvatel je ceněná zejména pro živou kulturní scénu, komplexní zdravotní péči a přijatelné náklady na bydlení. Po rakouském hlavním městě následují Curych, Auckland a Mnichov. Vancouver na pátém místě nabízí nejlepší kvalitu života v celé Severní Americe.
Jedničkou v Asii je celkově pětadvacátý Singapur a v Latinské Americe 77. uruguayská metropole Montevideo. Na africkém kontinentu kraluje na 89. místě jihoafrické město Durban.
Za posledních dvacet let se životní úroveň zásadně zvýšila v některých východoevropských městech, jako je nyní 159. Sarajevo nebo osmdesátá Bratislava. „Díky růstu životní úrovně, konkurenceschopného trhu práce a dostupnosti talentů začalo mnoho z těchto měst přitahovat nadnárodní společnosti,“ uvedla Martine Ferlandová, prezidentka společnosti pro oblast Evropy a Tichomoří.
Na posledním místě je už deset let irácká metropole Bagdád, o dvě místa nad ním jemenské hlavní město Saná, o šest příček „lepší“ je syrská metropole Damašek.