Životní úroveň lidí poletí rychle dolů. Doba blahobytu v Česku skončila, varují experti

Domácí 07. listopadu 2021 | 16:19 — Ilona Cílková
Ministerstvo financí pro příští rok počítá s větší inflací, než se původně predikovalo. Podle ministryně Aleny Schillerové bude inflace okolo 6 %, v létě přitom předpovídala 3,5 procenta. Ministerstvo financí to odhaduje v nové prognóze, kterou zveřejní v úterý.
Čechy čeká extrémní zdražování, přiznala ministryně Schillerová / Profimedia

Vrcholné hospodářskopolitické instituce v ČR definitivně přestávají předpokládat, že nynější rapidní tuzemská inflace je pouze přechodnou záležitostí. Ministryně financí Alena Schillerová dnes v České televizi uvedla, že v nové prognóze, kterou její úřad vydá v úterý, počítá pro příští rok s šestiprocentní průměrnou inflací.

Dosud přitom úřad předpokládal inflaci čítající 3,5 procenta. Ministerstvo tak následuje Českou národní banku, která již v týdnu rovněž upravila svůj odhad průměrné inflace v příštím roce výrazně směrem vzhůru. Místo 2,8procentního průměrného meziročního růstu hladiny spotřebitelských cen nyní ČNB prognózuje vzestup dvojnásobný, 5,6 procenta. Průměrná inflace tak v příštím roce bude zhruba trojnásobně překonávat inflační cíl České národní banky ve výši dvou procent.

V takovém případě lze již jen těžko hovořit o přechodnosti. Vždyť už letos ve druhém čtvrtletí činila průměrná inflace 4,1 procenta. A pokud vyjde předpoklad nově zveřejněné prognózy ČNB, v letošním čtvrtém čtvrtletí vykáže inflace průměrnou úroveň 5,3 procenta. Takže to v souhrnu znamená, že by inflace převyšující cíl ČNB dvoj- až trojnásobně byla realitou po dobu půldruhého roku. Letos ve druhém pololetí a po celý příští rok. To už má k přechodnosti vskutku poměrně daleko. Pro občany ČR to znamená trvalejší výrazné zhoršování jejich životní úrovně, nebudou-li schopni čelit inflaci adekvátně výnosným investováním, které je ovšem z povahy věci vždy rizikovější než spoření.

ČNB předpokládá, že inflace se vrátí do tolerančního pásma inflačního cílování, tedy do pásma od jednoho do tří procent, teprve v prvním čtvrtletí 2023, kdy by inflace měla průměrně činit 2,3 procenta. Ještě v posledním čtvrtletí roku 2022 to ale budou podle její nové prognózy průměrně 4,1 procenta.

Podle prvního místopředsedy ODS a kandidáta na ministra financí Zbyňka Stanjury připravovaná vláda koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty předpokládá, že ČR bude hospodařit v rozpočtovém provizoriu do konce března příštího roku. Podle něj je totiž potřeba na přepracování návrhu rozpočtu zhruba šest týdnů. Nová koaliční vláda má v plánu snížit výdaje rozpočtu o 80 miliard korun. Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila na příští rok schodek rozpočtu 376,6 miliardy korun.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové je ale například bez zaškrcení investic z rozpočtu nereálné ušetřit 80 miliard korun. Zároveň informovala, že v nové prognóze se počítá s větším růstem mezd, což přinese příští rok do rozpočtu zhruba 25 miliard korun navíc. „Nebudeme používat manévr, že navýším příjmy a snížím schodek. Naším úkolem je snížit výdaje rozpočtu o zhruba 80 miliard korun. A co bude navíc, je bonus," uvedl k tomu Stanjura v debatě v České televizi. Pokud končící kabinet zvýší platy ve veřejné sféře, nová vláda podle Stanjury navýšení zruší. Česká národní banka šokuje Česko i svět. Odhodlala se k nečekanému kroku.

Zdroj: fxstreet.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu