Situace nevypadá vůbec dobře. Evropa se stala epicentrem covidu

Domácí 13. listopadu 2021 | 08:05 — Ilona Cílková
Evropa čelí další vlně koronaviru. Země zasažené další prudkou vlnou pandemie covidu-19 dál zpřísňují opatření a zavádějí cestovní restrikce. Končící kabinet Andreje Babiše o možném zpřísnění teprve debatuje. Experti přitom už několik týdnů upozorňují, že počty denních přírůstů budou dále stoupat.
Virus své mutování zpomalil, rozhodně se však nedá říci, že by se svět neměl obávat dalších změn / Depositphotos

Scénář z minulého roku se opakuje. Evropa se na podzim opět stala epicentrem šíření covidu-19. Letošní výhodou je očkování i sesbíraná data o viru. Přesto je proočkovanost i vůle přijmout opatření v některých státech nízká. „Pokud budeme v této cestě pokračovat, můžeme se dočkat dalšího půl milionu zemřelých na covid-19 v Evropě a Střední Asii na začátku února 2022," uvedl na tiskové konferenci ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu Hans Kluge a apeloval na státy, aby přijaly či setrvaly v opatření a motivovaly své obyvatele nechat se očkovat. 

Evropské státy musely tento týden opět přistoupit ke zpřísněné opatření. Dánsko od pátku znovu zavádí elektronické covidové pasy. Po dvou měsících bez restrikcí se tak lidé musí znovu prokazovat při vstupech do restaurací, klubů nebo na kulturní akce. Počet pozitivních případů v Dánsku prudce stoupá, a to navzdory vysoké proočkovanosti přesahující 85 procent. Dánové jsou ale většinou se znovuzavedením covid pasů smíření.

Zpřísňuje i Rakousko. Zemi nejspíš čeká celostátní lockdown pro neočkované, o jehož podobě se definitivně rozhodne v neděli. K částečné uzávěře se od soboty vrátí Nizozemsko, kde vláda rozhodla o omezení otvíracích hodin obchodů a restaurací a doporučuje práci z domova. V Německu se během pátku nově nakazilo koronavirem 45 000 lidí, uvedl to Institut Roberta Kocha. 

Nakažlivější mutace delta se rychle šíří i u nás a není vyloučeno, že se Česko vydá cestou Rakouska. Uvažuje se totiž o tom, že na kulturní a sportovní akce nebo do restaurací by mohli jen lidé, kteří jsou proti koronaviru očkováni nebo jsou do půl roku po prodělání nemoci. Už by tak nestačilo předložit negativní výsledek testu. Ve hře je ale i mírnější varianta, že by se uznával jen přesnější PCR test. Konečné rozhodnutí má padnout v úterý.

Kabinet o možném zpřísnění zatím pouze debatuje. „Zásadně odmítám, že ze sebe shazuji odpovědnost," prohlásil během páteční tiskové konference ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Reagoval tak na otázku, proč vláda proti šířící se nákaze koronaviru razantně nezasáhne. Počty nově nakažených začaly totiž tento týden opět rapidně stoupat a v úterý dosáhly dokonce 14 539 případů. „Pokud máme dělat zásadní rozhodnutí, která budou platit několik měsíců, je legitimní, že hledáme shodu. Musíme se takzvaně chytit za ruce a mít společné stanovisko. Není tady prostor pro politické bojůvky," pokračoval Vojtěch. Narážel tak na to, že kabinet chce chystaná opatření, která by měla pomoci zkrotit nynější vlnu, konzultovat se svými nástupci. Přestože pandemie opět nabírá na síle, přijetí nových restrikcí se oddaluje.

Na území Evropy v současné době definitivně převládla indická varianta delta a z ní už vznikla delta plus. Virus své mutování zpomalil, rozhodně se však nedá říci, že by se svět neměl obávat dalších změn. Další varianty stále vznikají, upozornil ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer. Za nebezpečnou považuje především subvariantu AY.4.2, která se rychle šíří ve Velké Británii a je o 15 procent nakažlivější než původní delta.

Ke vzniku mutací přispívá vyšší množství tzv. vnímavých lidí, tedy těch, kteří nemají proti viru protilátky. „Pokud se nám podaří jejich počet stlačit tím, že onemocnění prodělali, nebo se nechají očkovat, tak se pravděpodobnost pro vytváření nových mutací sníží. Každý nový případ onemocnění, každý lidský organismus, poskytuje viru možnosti vytvářet mutace. Tak to je, tak se virus ze své podstaty chová," upozorňuje Grubhoffer. Vakcinační dezinformátoři jsou zločinci, kteří mají na svědomí miliony životů, říká ředitel společnosti.

Zdroj: vlada.cz, who.intnovinky.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale čelí dalšímu obřímu problému

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Zavřít reklamu