Blížíme se k povinnému očkování, jsou přesvědčeni experti. Ministr Vojtěch řekl, kdo o něm rozhodne

Domácí 27. října 2021 | 07:47 — Ilona Cílková
Konec pandemie v Čechách se zatím nekoná. V Česku za úterý laboratoře odhalily 6274 nových nakažených koronavirem. To je o více než 2000 více než o den před tím. Pokračuje tak strmý nárůst šíření nákazy, jak předpovídali epidemiologové.
Povinné očkování nás zřejmě nemine / Depositphotos

Podle odborníků musíme očkovat, jinak budou lidé zase umírat. Je na pořadu dne povinné očkování proti covidu? Odborníci nevylučují, že by mohlo nastat v případě, že se v Evropě opět zvedne podobná vlna koronaviru jako v únoru. Tlak na povinné očkování tedy v mnoha zemích začíná sílit.

O případném zavedení povinného očkování proti covidu-19 musí podle končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rozhodnout příští Sněmovna. Vyžadovalo by to široký společenský konsenzus, řekl v úterý novinářům. „Otázka povinného očkování je určitě na budoucí Sněmovnu. Určitě nemá být ministerstvo zdravotnictví, kdo rozhodne. Musí to být celospolečenský konsenzus,“ uvedl ministr.

Že se povinnému očkování nevyhneme je přesvědčen, prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. „Jsem přesvědčen, že do budoucna bude minimálně v Evropě očkování povinné. Z čistě medicínského hlediska by to bylo ideální. Nemůžeme si dovolit další roky opakování podobných krizí. Máme dost vakcín, které fungují. Covid by se stal běžnou respirační nemocí,“ uvedl Kubek pro televizi CNN Prima NEWS.

Prvotním předpokladem pro zvládnutí pandemie je ale podle Kubka dodržování aktuálních opatření. „Dodržování má být kontrolováno a porušování trestáno. Při nechání všeho na dobrovolnosti a zodpovědnosti se ukazuje, že část spoluobčanů na to mentálně nemá. Chtěl bych poděkovat všem očkovaným, zachovali se zodpovědně vůči sobě i svým známým a okolí. Na ostatní je potřeba tlačit,“ vzkázal přibližně dvěma milionům lidí, kteří vakcinaci z nejrůznějších důvodů odmítají.

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra povinnému očkování stejně neutečeme. „Milí odmítači očkování. K dosažení kolektivní imunity i v zimě bude třeba proočkovat přes 90 procent populace. Takže očkování bude nakonec povinné a vás stejně nemine," uvedl Flegr před časem na svém na Twitteru. Díky jednomu muži v Portugalsku epidemie skončila. V Česku je něco podobného bohužel z říše snů.

Zdroj: vlada.cz, mzcr.czcnniprima.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si dát pozor na pokuty

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu