Inflace v Česku už nyní šokuje. To nejhorší máme ale stále před sebou, varují ekonomové

Domácí 11. října 2021 | 09:43 — Ilona Cílková
Podle statistiků se lidé v Česku obávají inflace velmi výrazně. A to zatím příliš nezdražují potraviny. To nejhorší tak máme stále před sebou. Nezaměstnanost nestoupla a poměrně vysoké zůstaly i mzdy. Neproběhla krizová očista ekonomiky a Češi se musí nyní připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili.
Inflace může vystřelit až k sedmiprocentní úrovni, míní ekonom Kovanda / Depositphotos

Inflace v Česku letí vzhůru nad prakticky všechna očekávání, která přitom vůbec nebyla malá. V září vykázala v meziročním vyjádření hodnotu 4,9 procenta, nejvíce do října 2018. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem 4,6 procenta. Česká národní banka pak ve stále aktuální prognóze předpokládala pro září inflaci jen 3,2 procenta.

Zářijový cenový šok způsobilo kromě jiného více než pětinové zdražení pohonných hmot, které odráží vzestup cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty zdražují nadále. V těchto dnech vzrostla cena benzínu Natural 95 poprvé od roku 2014 nad úroveň 35 korun za litr. „Přitom další cenový úder, jemuž budou domácnosti čelit, teprve přijde. Je jím zdražování hlavně cen elektřiny a plynu. To se odehraje zejména od listopadu letošního roku do ledna 2022. Lze předpokládat, že i velcí dodavatelé zdraží elektřinu a plyn pro domácnosti o nějakých 25 až 30 procent," komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Cena plynu a ropy se na světových trzích se podle něj vyvíjí zpravidla v jakémsi tandemu. V září ještě cena plynu a elektřiny pro domácnosti meziročně klesala, takže dramatický nárůst přijde v posledních měsících letošního roku.

V září ovšem citelně zdražovaly automobily včetně ojetin, a to kvůli mezinárodní přepravní krizi a „čipovému hladomoru“. Dále výrazně rostly ceny bydlení, které zvyšuje růst cen stavebnin, plynoucí rovněž z mezinárodní přepravní a výrobní krize, a také růst cen nemovitostí jako takových. Zdražovaly ovšem také oděvy, obuv, alkohol, mnohé potraviny včetně zeleniny a mléka a již „tradičně“, kvůli letošnímu dalšímu zvýšení spotřební daně, tabák.

Nemovitosti zdražuje omezená výstavba uplynulých let a donedávna extrémně uvolněná měnová politika ČNB, jež notně zlevnila hypotéky.

„V posledních měsících letošního roku bude tempo inflace kulminovat, neboť v příštím roce zmírní. Letos koncem roku ovšem může atakovat úroveň šesti procent, nelze vyloučit vzestup až k sedmiprocentní úrovni," prognózuje Kovanda. Jestliže v té době bude vládnout již nová vláda, zřejmě pod vedením premiéra Petra Fialy, opozice získá do ruky mocnou kartu. Bude moci vládu účinně kritizovat, s poukazem třeba na „Fialovu drahotu“, přestože valná většina letošní inflace je, byla a bude dovážená. Nová vláda proti sobě může poštvat miliony důchodců i frustrovaných, jejichž hlas u voleb propadl. Blíží se Fialova drahota.

Zdroj: kurzy.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu