Naděje proti variantě delta, která kosí i malé děti. Zahájení očkování dětí od 5 do 11 let je na spadnutí

Ostatní 22. září 2021 | 10:52 — Kateřina Kofroňová
Společnost Pfizer začátkem týdne uvedla, že její vakcína proti covid-19 je účinná i pro děti od pěti do jedenácti let a že bude brzy žádat o povolení USA pro tuto věkovou skupinu, což je klíčový krok k zahájení očkování dětí v této věkové skupině.
Vakcinace mladších dětí by mohla být dostupná do konce roku / Depositphotos

Podle vlastních studií společností Pfizer a BioNTech je vakcinace dětí od pěti do jedenácti let bezpečná, dobře snášená a vyvolává u dětí silnou imunitní odezvu. Obzvlášť v době, kdy se rychle šíří varianta delta, je potřeba chránit i ty nejmenší. Společnosti vyvíjející vakcínu proti covid-19 se snaží získat povolení do konce roku 2021.

"Za posledních devět měsíců obdržely naši vakcínu stovky milionů lidí z celého světa ve věku dvanácti a více let. Přejeme si rozšířit ochranu poskytovanou očkovací látkou i na mladší populaci, obzvláště když sledujeme šíření varianty delta, která znamená podstatné ohrožení nejen pro dospělé, ale právě i pro ty nejmladší," uvedl Albert Bourla, předseda představenstva a generální ředitel Pfizer.

Odkazuje také na skutečnost, že od července se případy onemocnění dětí zvýšily o 240 procent. I proto plánuje předložit výsledky studií a žádost o autorizaci vakcíny pro děti od pěti do jedenácti let urychleně regulačním úřadům, jako je americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Evropská léková agentura (EMA) a další.

Dětem od pěti do jedenácti let by se podávalo deset mikrogramů účinné látky namísto třiceti, které dostávají starší ročníky. Údaje o bezpečnostním profilu a imunitní reakci jsou však v souladu s těmi, které byly pozorovány u starší populace, které byla aplikována dávka vyšší.

Do klinické studie bylo zařazeno 2 268 dětí ve věku pět až jedenáct let, všechny obdržely uvedené množství účinné látky ve dvoudávkovém režimu s odstupem přibližně 21 dní. Silná imunitní reakce byla zaznamenána již měsíc po druhé dávce. Imunitní reakce dětí této věkové kategorie je podle Dr. Ugura Sahina, generálního ředitele společnosti BioNTech, srovnatelná s tou, která byla pozorována u osob mezi šestnácti a dvaceti pěti lety. Těm se ovšem podává silnější dávka.

Do studie bylo rovněž zařazeno téměř 2 000 dětí (celkem tedy zhruba 4 500 dětí) ve věku šest měsíců až pět let, které dostávaly tři mikrogramy účinné látky. Výsledky této studie by se měly objevit koncem roku 2021. Psali jsme také: Nová analýza o původu koronaviru. Pokud se potvrdí, bude to velké překvapení.

Zdroj: pfizer.com, businesswire.com, apnews.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu