Nová analýza o původu koronaviru. Pokud se potvrdí, bude to velké překvapení

Domácí 22. září 2021 | 09:05 — Ilona Cílková
Covid-19 tu s námi brzy bude dva roky, a přesto stále přesně nevíme, jak, kdy a kde původně netopýří virus SARS-CoV-2 na člověka přeskočil. Byl to netopýr? Luskoun? Byl to neplánovaný, či cílený únik z laboratoře? Vyšetřování původu koronaviru je zdlouhavé a neuspokojivé.
Další 2 fotografie v galerii
Přeskočil virus na lidi dvakrát? / Depositphotos

Vědecký časopis Nature nyní informoval o mimořádně zajímavé analýze, která se objevila na diskusním fóru virological.org. Z ní plyne, že virus na lidi ze zvířete zřejmě přeskočil dvakrát. Nutno podotknout, že se jedná o předběžnou a necenzurovanou studii prestižního časopisu Nature. Pokud by to ale byla pravda, dalo by se s velkou mírou jistoty tvrdit, že virus SARS-CoV-2 neunikl z laboratoře Wuchanského virologického institutu, ale k lidem se dostal spíš díky přímému kontaktu člověka s divokými zvířaty. Podle expertů je totiž nepravděpodobné, že by z laboratoře mohly uniknout dva různé kmeny viru.

Autoři analýzy se zaměřili na nejstarší odebrané vzorky viru SARS-CoV-2, respektive na jejich genomy, které jsou uloženy v globální databázi GISAID. Celkem jde o 1716 genomů, které byly „osekvenovány“ do 28. února loňského roku. Tyto vzorky z přelomu let 2019 a 2020 patří ke dvěma kmenům viru. Ke kmeni B, který dominantně převládl ve světě, přičemž mezi vzorky jsou lidé, kteří chodili na trh Chua-nan (Huanan) ve Wu-chanu. A ke kmeni A, který se v počátcích pandemie šířil v Číně a který má vazby na jiný trh ve Wu-chanu.

Ačkoli není úplně jasné, který z obou kmenů byl původní, virologové v minulosti identifikovali několik virových genomů, které vypadaly jako přechodný typ, a měli za to, že se jeden vyvinul z druhého. Právě tyto přechodné genomy autoři analýzy podrobně prozkoumali a došli k závěru, že nejspíš nikdy reálně neexistovaly a jsou podle nich dílem laboratorních nebo počítačových chyb. „Čím více jsme pátrali, tím víc to vypadalo, že možná nemůžeme věřit žádnému z ‚přechodných‘ genomů," řekl Nature jeden z autorů, evoluční biolog Michael Worobey z Arizonské univerzity v Tucsonu.

Argumentaci použitou v analýze lze velmi zjednodušeně popsat následujícím způsobem. Oba kmeny od sebe zásadně odlišují dvě místa genomu, v případě přechodných vzorků se však od sebe liší jen jedním. Kromě toho se ale „osekvenované“ viry od sebe liší i dalšími mutacemi a autoři tvrdí, že tyto vedlejší mutace lze jednoznačně přiřadit buď ke kmeni A, nebo ke kmeni B. Jinak řečeno, z 1716 zkoumaných genomů jich podle jejich názoru není 38 přechodných, ale z nějakého důvodu vadných – mohlo například dojít ke kontaminaci při odběru, popřípadě si chybný údaj mohl domyslet software. Podle autorů analýzy jsou takové chyby poměrně běžné. Hned několik výzkumníků, kteří vzorky sekvenovali, ovšem Nature řeklo, že je nepravděpodobné, aby se chyby objevily zrovna v oněch dvou klíčových oblastech genomu, které kmeny A a B od sebe odlišují.

Vědci stále za nejpravděpodobnější považují přenos viru ze zvířete na člověka, případně přenos ze zvířecího mezihostitele na člověka. Experti vnímají tuto hypotézu jako nejpravděpodobnější kvůli tomu, že se v minulosti tímto způsobem již několik virů rozšířilo. Pokud ale Čína neuvolní záznamy o počátcích epidemie ve Wu-chanu, nelze s jistotou tvrdit vůbec nic. Koronavirus se zdokonalil. Vykazuje lepší schopnosti, aby se mohl rychleji šířit, varují vědci.

Zdroj: nature.com, virological.org.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu