Čtvrtá vlna začala. Experti řekli, kdy nás čeká povinné očkování

Domácí 15. září 2021 | 10:15 — Ilona Cílková
Konec pandemie v Čechách se zatím nekoná. Podle odborníků musíme očkovat, jinak budou lidé zase umírat. Je na pořadu dne povinné očkování proti covidu? Odborníci nevylučují, že by mohlo nastat v případě, že se v Česku opět zvedne podobná vlna koronaviru jako v únoru.
Další 3 fotografie v galerii
Konec pandemie se nekoná / Depositphotos

Vyhazov ze zaměstnání, vysoké pokuty, zákaz vstupu do restaurací či nemožnost použití veřejné dopravy. To je jen krátký výčet omezení pro neočkované v nejrůznějších státech světa. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ovšem několikrát ubezpečil, že za této vlády nebude žádné povinné očkování, a to ani zdravotníků. „Zavést povinné očkování je poměrně významný krok, pravděpodobně by kvůli tomu musel být změněn i zákon o veřejném zdraví. Jestli se někdy dostaneme s očkováním proti covidu k té povinnosti, samozřejmě možné to je v budoucnu, ale nemyslím si, že je to otázka současné doby. Tato otázka nyní na stole není," řekl před časem ministr Vojtěch.

Tlak na povinné očkování sílí a sílit bude. Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška covid už ze společnosti nikdy nezmizí. Spolu s proočkovaností společnosti by však měla pandemie ustupovat. Problém je, že zájem o očkování stále upadá. Plné očkování má asi jen 54 procent lidí. „V počtech podaných dávek jdeme dolů a teď musíme udělat něco, co to zlomí. Pokud se rozjede epidemie, lidé budou zase umírat, varoval.

Experti se nemohou shodnout, zda by mělo být očkování povinné, alespoň v některých segmentech. K povinnému očkování zdravotníků již přistoupila například Francie. Americký prezident Joe Biden zašel ještě dál a všem federálním zaměstnancům nařídil, aby podstoupili vakcinaci. V USA je v současné době situace velmi vážná a zvedá se tam nová vlna pandemie. „O tom bych klidně diskutoval i v Česku, možná bych byl pro," uvedl hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. 

K plošnému povinnému očkování všech občanů je ale zdrženlivý. „Říct lidem, že se musí oočkovat? Za komunismu bylo očkování povinné. A ve společnosti to spíš vyvolalo protireakci," konstatoval v pořadu televize CNN Prima NEWS. Na druhou stranu připustil, že pokud by se v Česku znovu výrazně zhoršila situace, pak by téma mohlo být opět na stole. „Když bychom byli v situaci jako v únoru, kdy nám umírali lidé a byly přeplněné nemocnice, pak bychom mohli přistoupit k povinné vakcinaci," uvažuje Smejkal.

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra povinnému očkování stejně neutečeme. „Milí odmítači očkování. K dosažení kolektivní imunity i v zimě bude třeba proočkovat přes 90 procent populace. Takže očkování bude nakonec povinné a vás stejně nemine," uvedl Flegr na Twitteru. Situace v Česku vzbuzuje obavy. Proti deltě může zafungovat DNA vakcína, říká biochemik.

Zdroj: mzcr.cz, cnniprima.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záhadná hvězda přežila kolosální vesmírný výbuch. Svítí ještě jasněji než předtím

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Pohnojte v červnu cibule tradičním hnojivem obsahujícím...

Zavřít reklamu