Přeočkování třetí dávkou se nevyhne nikdo, varuje expert

Domácí 31. srpna 2021 | 08:13 — Ilona Cílková
Česko začne očkovat proti covidu třetí dávkou. Od 20. září se otevře registrace pro všechny zájemce. Podle odborníků už existují první data, která dokazují, že imunita vůči koronaviru časem slábne a díky třetí dávce se opět nastartuje.
Další 3 fotografie v galerii
Česko začne očkovat proti covidu třetí dávkou / Depositphotos

V Izraeli mají třetí dávkou naočkováno přes jeden a půl milionu lidí. Posílit imunitu obyvatel se tamní vláda rozhodla poté, co tuto blízkovýchodní zemi zasáhla čtvrtá vlna pandemie covidu-19 a denní nárůsty nemocných se opět začaly počítat na tisíce. Nejdříve třetí dávku začali dostávat lidé starší 60 let, nyní už jde o čtyřicátníky a pravděpodobně budou už brzy následovat i nižší věkové skupiny. Očkování třetí dávkou už schválily Spojené státy, aplikují ji pacientům v Německu či Rakousku.

Očkování třetí dávkou se nevyhnou ani Češi. Podle místopředsedy sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslava Svobody by vláda neměla říkat, že očkovaní vydrží na dlouho a že další dávka je jen pro ty, kteří ji budou chtít. „V tuto chvíli zatím nevíme, jak dlouho dvě dávky vydrží. Předpokládá se, že očkování není na léta. Zatím to vypadá, že Evropa bude uznávat limit asi devět měsíců," uvedl Svoboda pro Českou televizi. Podle něj se bude tlak na to, aby se lidé třetí dávkou naočkovali, zvyšovat. 

Vláda by podle něj měla říkat, že očkování není na věky věků. „Pokud ten virus tady bude, tak musíme počítat s tím, že musíme přeočkovávat. Svět ho bude požadovat a my ho budem potřebovat, protože první očkování velice pravděpodobně přestane být funkční," řekl Svoboda. 

Biochemik Konvalinka z Univerzity Karlovy poukazuje na data z Izraele, která dokazují, že třetí dávka je potřebná. „Po osmi měsících u těch nejstarších obyvatel a zranitelnějších ochrana pomalu vyvanula. U vakcíny Pfizer to vypadá na pokles o desítky procent. Máme argumenty pro to, abychom proočkovali ty nejprve starší zhruba po těch šesti až osmi měsících po první dávce. Zatím ty výsledky vypadají dobře, ta imunita je opravdu nastartována a počty hospitalizovaných rychle klesají," řekl. Upozornil, že jde teprve o první výsledky naočkovaných třetí dávkou.

V České republice zatím vypadá situace ohledně epidemie podle Konvalinky velmi dobře. Není to podle něj ale jen díky očkování, ale také bohužel promořeností populace, která je v zemi vysoká. „Promořením teď máme velmi dobrou ochranu proti viru," dodal Konvalinka.

Odborníci se shodují, že by se třetí dávkou měly nechat naočkovat hlavně rizikové skupiny. Jedná se o lidi starší 60 let, pacienty s chronickým onemocněním či se sníženou imunitou, či lidi se zdravotním postižením. O třetí dávku ale mohou žádat i zájemci z nerizikových skupin, tedy například i třicátníci či čtyřicátníci. Přeočkování třetí dávkou bude možné po uplynutí osmi měsíční lhůty po ukončeném „schématu“ očkování. Vir zmutoval a třetí dávka nedává žádný smysl, říká epidemiolog.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus...

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Zavřít reklamu