Důchodci si opět přilepší. Bohatší budou o osm stovek
Česká národní banka zvýšila svůj odhad letošní inflace. Růst spotřebitelských cen ke konci letošního roku bude dosahovat až takřka k úrovni čtyř procent. Inflace je ovšem rychlejší, než se předpokládalo, a to už nyní. Dramaticky zdražují například stavebniny, ale také ojetiny, pohonné hmoty, služby, jídlo v restauracích. Na podzim zdraží elektřina, roste cena nemovitostí i bydlení. Ale také stoupá třeba cena piva či tabáku a některých potravin.
Přitom míra růstu spotřebitelských cen vstupuje do vzorečku pro výpočet zákonně valorizovaných důchodů. Z důvodu vyšší inflace tak letos valorizovaná složka bude činit podle nejnovějších dat průměrně 497 korun. "O tolik by měl být tedy valorizován průměrný starobní důvod. To je o více, než se dosud čekalo. Dosud totiž platilo, že důchody se budou valorizovat průměrně pouze o 458 korun," konstatoval přední český ekonom Lukáš Kovanda.
Vzhledem k tomu, že důchodci budou nad rámec valorizace dostávat od příštího roku již chválených 300 korun, měli by se celkově polepšit o 797 korun, tedy takřka o osm stovek. A nikoli jen o 758 korun, jak se dosud mínilo.
Důchody jsou jeden z nejvyšších výdajů státního rozpočtu, v roce 2019 bylo vyplaceno na důchodech 472 miliard korun. Starobní, invalidní a pozůstalostní penzi pobírají v letošním roce téměř 3 miliony lidí.
V makroekonomice se pro celkové příjmy domácností používá pojem Národní důchod. Pro výnosy z poskytnutých finančních zdrojů (úroky, dividendy, reinvestované zisky, pracovní příjmy, daně a dotace na produkci a dovoz) se používá pojem Prvotní nebo primární důchody. Primární důchody jsou jedním z největších transferů financí mimo ČR, v roce 2018 to bylo více jak 250 mld. Kč.
Zdroj: Kurzy.cz