Dvě špatné zprávy o koronaviru najednou. Ani jedna nepotěší

Domácí 23. července 2021 | 16:29 — Ilona Cílková
V Evropě i Česku momentálně převládá rychle se šířící mutace covidu delta, která je podle vědců mnohem nakažlivější. I proto vzbuzuje oprávněné obavy. Navíc se podle posledních zpráv z Izraele ukazuje, že účinnost vakcíny od firem Pfizer a BioNTech klesá.
Další 3 fotografie v galerii
Delta mutace je mnohem nakažlivější, než se čekalo / Depositphotos

Izraelské zdravotnické úřady registrují pokles účinnosti vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je hlavní používanou vakcínou v Izraeli. Ochrana proti nakažení koronavirem je nyní 37 procent. Ochrana ale stále zůstává relativně vysoká proti závažnému průběhu onemocnění covidem-19 a také proti hospitalizaci.

V Izraeli je plně naočkováno přes 5,2 milionu lidí, kvůli převažující variantě delta ale vláda obnovila část omezení. Podle serveru Ynet byla nedávno nákaza zaznamenána u 5770 lidí s dokončenou imunizací, z nich 495 muselo být hospitalizováno a 123 zemřelo. Tato čísla se týkají období, kdy bylo provedeno 1,1 milionu testů. Ministerstvo zdravotnictví v nové zprávě uvedlo, že ochrana proti nakažení je nyní po očkování 39procentní, proti vážnému průběhu choroby 91procentní a proti hospitalizaci 88procentní. Firmy Pfizer a BioNTech původně udávaly vyšší než 90procentní účinnost svého přípravku proti nákaze. Ynet už před třemi týdny upozornil na snižující se účinnost vakcín proti variantě delta.

Zprávy přichází v době, kdy byla na serveru Virological.org. zveřejněna studie o extrémní nakažlivosti varianty delta. Podle ní má koronavirová mutace delta má až tisíckrát větší virovou zátěž, tedy množství viru v organismu infikovaného, než původní varianta koronaviru, která v roce 2020 odstartovala celosvětovou pandemii.

Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedla, že varianta delta je agresivnější a mnohem infekčnější než kmeny, které se tu šířily dříve. „Je to jeden z nejnakažlivějších respiračních virů, které známe a které jsem za svou dvacetiletou kariéru viděla," řekla ředitelka CDC. Mutace delta v USA během pár červencových týdnů vytlačila předchozí verze koronaviru a nyní tvoří více než 83 procent sekvenovaných případů. Sedmidenní průměr nových případů se oproti předchozímu týdnu zvýšil asi o 53 procent a počet hospitalizací o 32 procent na přibližně 3 500 denně. Ve stejném období vzrostl počet úmrtí o 19 procent na přibližně 240 denně.

„Tento virus nemá žádný důvod polevit a stále hledá další zranitelné osoby, které by nakazil," varovala Walenská.

V Česku vázne sekvenace vzorků i testování pomocí diskriminačních PCR. Šíření delty mutace tak může být mnohem rychlejší, než se zdá. „Delta u nás začínala s pár případy a najednou za pět týdnů úplně převládla. To ukazuje, že ani ten nízký počet případů nejsme schopni zvládnout. Takto špatné to bohužel může být s tou hroznou variantou, která by úplně unikala protilátkám," vyjádřil obavy imunolog před časem i Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Údaje o deltě jsou podivné, říká virolog.

Zdroj: ynetnews.com, virological.org, irozhlas.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Zavřít reklamu