Mutace delta se šíří mnohem rychleji, než se čekalo. Ve hře je i jarní scénář, varují experti

Domácí 11. července 2021 | 08:45 — Ilona Cílková
Mutace delta se v České republice šíří velmi rychle. Mnohem rychleji, než se čekalo. V zemi byla laboratorně potvrzena nejen v Praze, ale také i v Ústeckém, Libereckém, Královehradeckém a Pardubickém kraji.
Další 3 fotografie v galerii
Počet nakažených začíná v Česku opět růst / Depositphotos

Koronavirus se v současné době nejvíce šíří v hlavním městě. Podle ministerstva zdravotnictví tu za posledních sedm dní přibylo 427 osob s nákazou Covid-19, což v přepočtu na 100 tisíc obyvatel činí 31,98 lidí. Tedy vůbec nejvíce v zemi. Odtud se pak nákaza šíří do středních Čech.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek poslancům představil tři možné scénáře. Podle toho nejoptimističtějšího už se neobjeví žádné nové mutace a pandemie bude nadále zpomalovat. Střední cesta počítá s pozvolným nárůstem pacientů s Covidem-19, a to i díky alespoň třetinové účinnosti vakcín proti mutacím delta. Nicméně oba dva scénáře počítají s reprodukčním číslem R, tedy číslem udávající průměrný počet nakažených od pozitivně testovaného jedince,  nižším než 1. Konkrétně na hodnotách 0,7 a 0,9. Naplnění zmíněných scénářů se ovšem nyní jeví jako nereálné. V Česku totiž ve čtvrtek číslo R stouplo na 1,2, přičemž nad kritickou hranicí jedna se drží už více než týden.

Nejčernější scénář počítá s výrazným nárůstem počtu nově nakažených již v průběhu letních měsíců. Mutace, a to včetně delty, by se šířily až pětkrát rychleji. Na konci července by tak mohlo být až 14 tisíc nakažených lidí, o měsíc později by se číslo mohlo vyšplhat na 40 tisíc lidé s nemocí Covid-19. „Počet nakažených by se tak dostal na dubnového hodnoty," upozorňuje Dušek.

Podle expertů je nejvyšší čas se nechat očkovat, pokud si chcete stihnout výrazně snížit šanci deltou onemocnět a vyhnout se riziku hospitalizace či dlouhodobých komplikací (long covid). Kdo covid neměl a není očkovaný tak vzhledem k nakažlivosti delty se vystavuje zbytečnému riziku a až se to rozjede, bude na očkování pozdě, neboť očkování začíná plně chránit až cca týden po 2. dávce.

Před mohutnou vlnou varovala tento týden i Světová zdravotnická organizace (WHO). Na tiskové konferenci bezpečnostní expert WHO Mike Ryan zdůraznil, že další vlny pandemie se v určitých částech světa teprve rozjíždí a rychlost třetí vlny je nevídaná.

V důsledku nakažlivější mutace delta odborníci odhadují, že musí být zvýšený i počet osob pro dosažení kolektivní imunity, tedy nejméně 80% proočkovanost. K té se podle dat autorit blíží Velká Británie, kde první dávku vakcíny dostalo již 86 % Britů a obě dávky 64 %. Počty případů v zemi nicméně stále přibývají. Vláda přesto v horizontu několika týdnů plánuje život v zemi plně obnovit. Před tím experti WHO důrazně varují. „Pamatujte na minulé léto, kdy jsme si mysleli, že je všechno dobré, uvolnili jsme opatření a pak v září a říjnu jsme skončili v obrovských potížích," připomněl loňský rok Ryan. „Myslím, že k tomu směřujeme znovu, ale tentokrát s mnohem přenositelnější variantou," varoval. Nebezpečný experiment, nebo přelomové řešení? Země mění taktiku v boji s koronavirem.

Zdroj: nytimes.com, who.int, denik.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozvod Prince Harryho s Meghan je prý na spadnutí. Meghanin bratr promluvil, vyjádřila se i její sestra

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Zavřít reklamu