Špatná zpráva pro českou ekonomiku. Češi zpohodlněli, stát je platí na dluh

Domácí 10. července 2021 | 05:25 — Ilona Cílková
Část Čechů během pandemie zpohodlněla. V řadě odvětví jako je stavebnictví, pohostinství, hotelnictví chybí vhodná pracovní síla. Nejsou lidi, kteří by byli ochotni ve vybraných segmentech pracovat.
Další 3 fotografie v galerii
Část Čechů během pandemie, kdy jim stát platil za nepracování, zpohodlněla / Depositphotos

Nově zveřejněná data tento týden by měla potvrdit znatelně klesající tuzemskou míru nezaměstnanosti, v červnu podle odhadu činila 3,7 procenta, o 0,2 procentního bodu méně než v květnu. Tato čísla jsou na první pohled jistě příznivá. Ukazují, že česká ekonomika pandemickou situaci zvládla velmi dobře. Vládní programy typu Antiviru zabraly. Ovšem za cenu stovek miliard nového dluhu se úspěšně zachraňovala pracovní místa. Takže řadu zaměstnanců místo jejich zaměstnavatele ve skutečnosti platil daňový poplatník, a to často i tehdy, když se v práci zrovna příliš nepředřeli.

Část Čechů si během pandemie našla jinou práci. Třeba ve sféře placené z veřejných peněz. Stát neustálým navyšováním počtu úředníků a dalších zaměstnanců placených z veřejných peněz odsává pracovníky právě stavebním firmám, restauracím či hotelům.

„Část Čechů ale během pandemie, kdy jim stát, resp. daňový poplatník, platil za nepracování, tedy jakousi dovolenou, také zpohodlněla," komentuje situaci na trhu práce hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Do náročné práce třeba na stavbě se jim nyní chce ještě méně než před pandemií. Navíc se bojí, že delta varianta covidu na podzim opět způsobí vlnu uzavírek, takže raději pracují v segmentech, kde uzavírky nehrozí. Což rozhodně není případ restaurací či hotelů," upozorňuje ekonom.

Spásou tak mnohým českým firmám jsou cizinci. Navzdory pandemii loni v Česku přibylo 22 tisíc zahraničních pracovníků. Už jich je podle údajů agentury Grafton celkem 644 tisíc, jejich počet citelně narůstá každoročně už od roku 2014. A poroste i letos. Dominují Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Hned 240 tisíc cizinců pracuje v metropoli Praze. Uplatnění nacházejí však i mimo města. Například ukrajinské česačky a česáči ovoce jsou zpravidla mnohem výkonnější než jejichž čeští kolegové. Jeden příklad za všechny. Nejvýkonnější pracovnice z Ukrajiny sklidí denně až 200 kilogramů hrachových lusků. Češi běžně zvládnou sklidit jen 50 kilogramů.

Pandemie tak ještě uspíší příliv zahraničních pracovníků do Česka. Ten je nyní stále ještě omezený pandemickými restrikcemi a obavou lidí po celém světě z nákazy, nyní nejnověji z delta mutace covidu. Až však pandemická situace zcela odezní, na český trh práce bude proudit ještě více cizinců než před pandemií.

Česko se tak ocitá v paradoxní situaci. Na dluh, kteří budou splácet Češi, i ti ještě nenarození, dává práci znatelně rostoucímu počtu cizinců. Speciální bonusy i navýšení důchodů. Poslanci si chtějí na poslední chvíli koupit nerozhodnuté voliče.

Zdroj: czso.cz, fxstreet.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozvod Prince Harryho s Meghan je prý na spadnutí. Meghanin bratr promluvil, vyjádřila se i její sestra

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Zavřít reklamu