Nelze vyloučit, že virus unikl z laboratoře, mají podezření vědci

Domácí 14. května 2021 | 15:30 — Ilona Cílková
Tvrzení, že virus unikl s Wuchanského virologického institutu, je do jisté míry považováno za konspirační teorii. Vědci ze špičkových světových univerzit ale naznačují, že tuto hypotézu nelze vyloučit, dokud nebude k dispozici více důkazů.
Další 3 fotografie v galerii
Vir SARS-Co-V byl poprvé zaznamenán v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu / Pixabay Gerd Altmann

Objasnění původu koronaviru SARS-CoV-2 je pro svět velmi důležitý, neboť může pomoci předejít dalšímu šíření nebezpečného viru ze zvířat na lidi. Lepší porozumění jeho evoluční cesty by také mohlo posloužit při vývoji nových léků a vakcín.

Vědci z řady špičkových univerzit nyní napsali otevřený dopis, v němž uvádějí, že teorie, že COVID-19 unikl z wuchanské laboratoře zůstává reálná, a volají po dalším studiu a vyšetřování původu viru. Informoval o tom web Daily Mail. 

Dopis publikoval v uznávaném časopise Science mikrobiolog David Relman ze Stanfordské univerzity a virolog Jesse Bloom z Washingtonské univerzity. Jejich text podepsalo 18 prominentních biologů z dalších známých univerzit.

V dopise vědci vytýkají Světové zdravotnické organizaci (WHO) a Číně, že jejich nedávno zveřejněná studie zkoumající původ covidu není dostatečně vyvážená. Vadí jim, že se výzkumné týmy zabývaly více teorií přirozeného přenosu ze zvířat než tou o úniku z laboratoře. WHO dospěla k závěru, že laboratorní původ je "extrémně nepravděpodobný". 

Podle vědců nelze únik koronaviru z wuchanské laboratoře vyloučit. Řádné vyšetřování by mělo být transparentní, objektivní a založené na datech, píší v otevřeném dopise vědci z univerzit Stanford, Cambridge, Harvard, Yale či Massachusettského technologického institutu (MIT). Kritizují WHO za odmítání této teorie a volají po dalším vyšetřování.

„Informace, data a vzorky pro první část studie byly shromážděny a sumarizovány čínskou polovinou týmu. Zbytek týmu vypracoval analýzu," píší vědci s poukazem na možný konflikt zájmů Číny. Poznamenávají také, že pouze čtyři z 313 stran zprávy a jejich příloh se zabývaly možností úniku z laboratoře. „Řádné vyšetřování by mělo být transparentní, objektivní, založené na datech a zahrnující širokou expertizu, podléhat nezávislému dohledu a zodpovědně řízené, aby byl minimalizován střet zájmů," požadují podepsaní vědci.

Vedoucí vědkyně pro nově objevené choroby z Wuchanského virologického institutu Š'Čeng-liová označila dopis za neakceptovatelný. „Kdo může poskytnout důkaz, který neexistuje? Je opravdu smutné číst tento dopis psaný osmnácti prominentními vědci," uvedla ve své reakci. 

Mezinárodní tým expertů WHO strávil v Číně několik týdnů na přelomu ledna a února a společně s čínskými kolegy ve Wu-chanu shromažďoval důkazy o možném původu koronaviru. Mezinárodní tým zkoumal čtyři hypotézy o původu koronaviru a seřadil je na stupnici podle pravděpodobnosti. Jako pravděpodobná až velmi pravděpodobná je podle dokumentu teorie, že virus byl přenesen na člověka přes dalšího živočicha. Přímý přenos z netopýra na člověka vyhodnotili odborníci jako pravděpodobný. Možný, ale nikoliv pravděpodobný je pak podle expertů scénář, že se virus do Číny dostal s dodávkou mražených potravin. Předpoklady se potvrdily. Původ koronaviru je stále jasnější.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili unikátní fosili pravěkého kraba. Měří jen několik málo milimetrů

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Zavřít reklamu