Svět se může ocitnout na začátku nové a ještě horší pandemie, varují vědci

Domácí 26. dubna 2021 | 07:26 — Ilona Cílková
K Brazílii a Indii se v současné době upírají zraky celého světa. Obě země se totiž změnily v semeniště nových variant koronaviru, které se vyznačují vysokou nakažlivostí a v případě brazilské i odolností vůči protilátkám. Vědci tyto mutace označují za novou globální hrozbu.
Další 3 fotografie v galerii
Pandemie ještě neskončila a je tady další globální hrozba / Depositphotos

Pokud se obě mutace rozšíří do světa, nebo se mezi sebou dokonce spojí, může se svět ocitnout prakticky na začátku další koronavirové pandemie, ovšem s daleko horším průběhem. Informoval o tom britský deník The Guardian s odkazem na tvrzení vědců, kteří situaci v Brazílii a Indii sledují.

Indická mutace se objevila teprve v březnu. Spolehlivě lze ale říct, že je infekčnější než původní koronavirus. Podle názoru americké agentury CDC a předních odborníků lze indickou mutaci koronaviru označit za novou globální hrozbu. „Je to taková širší, globální, skoro bych řekl mezikulturní mutace. Nevíme ale zatím, jak je nebezpečná a jak zafungují protilátky," řekl prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka pro Český rozhlas.

„Naprosto dramaticky ovládá indický subkontinent a šíří se velmi rychle. Zatím není jisté, jestli způsobuje dramaticky horší průběh nemoci. A není už vůbec jisté, jestli budou fungovat protilátky. Zdá se, že minimálně Pfizer do jisté míry chrání. Indičtí kolegové nedávno vydali publikaci, v níž ukazují, že indická vakcína je stále poměrně účinná," uvedl biochemik.

„Čistě teoreticky by se mohlo stát, že by se celý kolotoč s novou mutací opakoval. Nepovažuju to ale za pravděpodobné." Konvalinka připouští, že pokud by se objevila mutace, která by účinně obcházela jak imunitní odpověď vůči proti prodělané infekci, tak vakcinaci, šlo by o novou pandemii. Domnívám se, že i částečná odpověď vůči minulým kmenům viru bude stačit k tomu, aby bránila nejhoršímu," míní biochemik Jan Konvalinka.

Dva případy brazilské mutace byly zachyceny koncem února ve Fakultní nemocnici Brno, později došlo také ke dvěma záchytům na Děčínsku. Podle šéfky Národní referenční laboratoře pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu Heleny Jiřincové však šlo o méně schopnou mutaci z loňského roku, tedy nikoli o novější a agresivnější variantu brazilské mutace koronaviru.

V Česku se objevilo podezření i na indickou mutaci. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera byla potvrzena v Hradci Králové, kam ji přivezla zřejmě studentka z Indie. „Bylo vysloveno podezření na indickou mutaci v Královéhradeckém kraji na základě parciální sekvenace, zatím ale nebylo definitivně potvrzeno. Výsledky sekvenace očekáváme příští týden. Šetření a izolace probíhají tak, jako by byla přítomna," uvedl ministr zdravotnictví. Obrovský problém. Z Brazílie se stala koronavirová laboratoř ohrožující celý svět.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Prodej auta v roce 2021 – co vše byste měli vědět?

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu