Malý zázrak v České republice. Jeden segment jako jediný v EU nepocítil pokles klientely

Domácí 04. dubna 2021 | 08:47 — Ilona Cílková
Začíná kempová sezóna a vypadá to, že české kempy budou opět praskat ve švech. V loňském roce totiž jako jediné z celé Evropské unie prakticky nepocítily pokles klientely.
Další 3 fotografie v galerii
V řadě kempů České republiky začíná právě v těchto dnech nová sezóna / Depositphotos

V řadě kempů České republiky začíná právě v těchto dnech nová sezóna. Některé na otevření ještě čekají a sezónu odstartují třeba na přelomu dubna a května. Nicméně rezervovat si pobyt je možné už nyní. Má-li být loňská sezóna vodítkem, budou i letos kempy opět praskat ve švech.

Česko je totiž jedinou zemí EU, kde loni prakticky nedošlo k poklesu celkového počtu nocí, které návštěvníci v kempech strávili. Podle dat Eurostatu počet nocí klesl o pouhé jedno procento. Ve většině zemí EU byl přitom tento pokles dvouciferný. Na Slovensku činil šestnáct procent, v Polsku 24 procent, a v Maďarsku dokonce 48 procent.

Zatímco v roce 2019 strávili návštěvníci v kempech v ČR 3,37 milionu nocí, loni to bylo 3,34 nocí. Vzhledem k pandemické situaci se jedná o „malý zázrak“, který v žádné jiné zemi EU nemá obdoby. V žádné jiné zemi EU nedošlo k tomu, že by byl počet nocí strávených v kempech v době pandemie prakticky srovnatelný s počtem nocí strávených v nich před ní.

Může to ovšem svědčit také o tom, že Češi přece jenom loni v létě vzali riziko dalšího šíření pandemie poněkud na lehkou váhu a podcenili příchod druhé, podzimní vlny. Zatímco v jiných zemích EU byli lidé opatrnější. Což se kromě jiného projevilo i mnohem výraznějším propadem nocí strávených v kempech.

Počet nocí, které v českých kempech strávili cizinci, totiž citelně klesl, loni meziročně o 45 procent. Ovšem tento pokles kompenzoval nárůst počtu nocí, které v tuzemských kempech strávili Češi. Tento počet narostl navzdory pandemii meziročně o šest procent. Pětina Čechů si nemůžete dovolit ani týdenní dovolenou. Jak jsme na tom v rámci Evropy, je ale překvapivé.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte místa, která vám svojí krásou vyrazí dech

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Pravidla cestování se mění téměř každý den. Aktuální...

Který emirát navštívit a jaké atrakce musíte vidět?

Zavřít reklamu