PPF ztrácí hlavního stratéga a vizionáře. Čelí největší výzvě ve své třicetileté historii

Domácí 29. března 2021 | 09:17 — Ilona Cílková
Nejbohatší Čech Petr Kellner zemřel v sobotu při pádu vrtulníku v aljašských horách. O nehodě informoval web The New York Times a agentura AP. Mluvčí PPF jejich zprávy potvrdila.
PPF čelí největší výzvě ve své třicetileté historii, říká ekonom Lukáš Kovanda / Foto: Lukáš Kovanda se svolením

Petr Kellner byl nejbohatší Čech a 123. nejbohatší člověk planety. Jeho jmění dosahovalo 15,7 miliardy dolarů, v přepočtu necelých 350 miliard korun. Podnikal v řadě oborů, které zastřešuje skupina PPF, jejímž byl Kellner majoritním vlastníkem.

Skupina PPF v Petru Kellnerovi ztrácí zejména stratéga a vizionáře, který je pro svoji autoritu, jíž z titulu svého zakladatelství disponoval, v podstatě nenahraditelný. To však neznamená, že se skupina nemůže dále úspěšně rozvíjet.

„Úmrtí zakladatele, který ji s určitou vizí rozvíjel de facto od samého počátku, vlastně od porevolučních let v Československu, resp. České republice, je však nepochybně největší výzvou, které skupina ve své třicetileté historii čelí. Analogie vždy kulhají, ale situaci lze přirovnat ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí svého spoluzakladatele Steva Jobse", uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Společnost přišla o nenahraditelného vizionáře s nezastupitelnou zakladatelskou autoritou, avšak navázala na svůj úspěšný rozvoj z doby jeho života. I proto, že kontinuitu zajistili klíčoví pracovníci Applu, kteří byli s to alespoň částečně vycházet z Jobsova know-how, díky letité blízké spolupráci s ním. Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj.

Petr Kellner byl nesmlouvavý byznysmen, ale měl velké srdce. Tak na nejbohatšího Čecha, který zemřel při nehodě vrtulníku, vzpomínají někteří čeští politici. Upřímnou soustrast rodině vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „Neuvěřitelná tragédie. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé rodině Petra Kellnera," napsal premiér Babiš v pondělí ráno na Twitter.

Na Kellnera vzpomínají i další politici, například šéf ODS Petr Fiala. „Petr Kellner byl mimořádně úspěšný podnikatel, který svým působením a svými aktivitami vždy zůstával spojen s Českou republikou. Vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině," napsal na Twitter.

„Myslím na to, jak jsme všichni křehcí a smrtelní. Upřímnou soustrast všem, kteří přišli o své blízké, či svého blízkého," konstatovala pirátská poslankyně Olga Richterová.

„Modlím se za Petra Kellnera a jeho rodinu a děkuji za vše dobré, co dokázal. Byl to velmi tvrdý a často nesmlouvavý byznysmen, ale s velkým srdcem," uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V Egyptě náhodou objevili dávno ztracené město. Vědci nález významem přirovnávají k Pompejím

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Bílý jogurt má mnoho využití. Nechte se překvapit jeho...

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná...

Zavřít reklamu