Původ koronaviru je stále jasnější, uvádí vědci z WHO

Domácí 16. března 2021 | 08:12 — Ilona Cílková
Experti Světové zdravotnické organizace dokončují zprávu o své misi v Číně o původu koronaviru. Zprávu plánují zveřejnit za týden. Přišli na to, kde přeskočila první jiskra pandemie, kvůli které už zemřelo více než dva a půl milionu lidí po celém světě?
Další 3 fotografie v galerii
Možnost, že by koronavirus mohl uniknout z laboratoří, vyhodnotili experti jako vysoce nepravděpodobnou / Depositphotos

Mezinárodní tým expertů WHO strávil v Číně několik týdnů na přelomu ledna a února a společně s čínskými kolegy ve Wu-chanu shromažďoval důkazy o možném původu koronaviru. Objasnění původu koronaviru SARS-CoV-2 je pro svět velmi důležitý, neboť může pomoci předejít dalšímu šíření nebezpečného viru ze zvířat na lidi. Lepší porozumění jeho evoluční cesty by také mohlo posloužit při vývoji nových léků a vakcín.

Někdejší americký ministr zahraničí Mike Pompeo loni opakovaně tvrdil, že se koronavirus rozšířil do světa z čínské laboratoře, aniž by pro to uvedl jakékoliv důkazy. Čínská státní média zase informovala, že virus měli do země zavléct Američané, a posléze přišla s tvrzením, že se rozšířil ze zahraničí na mražených potravinách. Přesný původ koronaviru je zatím neznámý.

Podle britsko-amerického odborníka na zoonózy Petera Daszaka, který se zúčastnil mise v Číně, odvedli čínští vědci za uplynulých dvanáct měsíců velký kus práce. Otestovali desítky tisíc zvířat po celé Čína a hledali u nich koronavirus.

„Po příletu do Wu-chanu jsme poslali našim čínským kolegům seznam s místy, která chceme navštívit, a lidmi, se kterými chceme mluvit. Nic z toho nám neodepřeli. Všechny jsme dostali," vyhodnotil misi Daszak, který řadu let spolupracoval s Wuchanským institutem virologie. Vědci prověřili řadu hypotéz a dospěli k té, která se v tuto chvíli zdá být nejpravděpodobnější. 

Podle Daszaka je nejpravděpodobnější hypotéza ta, že se virus přenesl z netopýrů nebo jiného volně žijícího živočicha na zvířata, která mohla být chována na farmách. A odtamtud se přenesl na člověka a na tržiště ve Wu-chanu. „Spolu s většinou členů mise ze strany WHO i Číny mám za to, že to je ten nejpravděpodobnější scénář," vysvětluje Daszak s tím, že na riziko epidemie koronaviru typu SARS netopýřího původu v jihovýchodní Asii odborníci dlouhodobě upozorňovali. 

Je na stole stále možnost, že mohl koronavirus vzniknout v laboratoři? K laboratorním nehodám podle vědců času od času dochází. Ale možnost, že koronavirus, jehož genom svědčí o přirozeném původu, mohl uniknout z blízkých laboratoří ve Wu-chanu, vyhodnotili experti jako vysoce nepravděpodobnou.

Podrobná zpráva s nálezy a návrhy dalších kroků společné mise WHO a Číny má být zveřejněna tento týden. Přesný původ koronaviru SARS-CoV-2 může být podle odborníků objasněn až za několik let. Nebo dokonce nikdy, jako tomu bylo v případě řady minulých epidemií. Vědci, kteří se zabývají výzkumem netopýřích koronavirů, se ale shodují, že by netopýrům měla být věnována větší pozornost, neboť mohou přímo infikovat lidi a mají potenciál způsobit pandemii. Virus už nezmizí. Je ale jisté, kdy skončí současná pandemie, říká biochemik Konvalinka.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu