Způsob, jak zastavit šíření koronaviru. Před rokem zcela nemyslitelné se stává skutečností

Domácí 28. února 2021 | 08:07 — Ilona Cílková
Světová pandemie koronaviru masivně zasáhla cestovní ruch. Státy hledají způsoby, za kterých by se dalo bezpečně cestovat. Mluví se o covid pasech, které budou v budoucnosti zřejmě nevyhnutelné. V některých zemích zase začaly fungovat tzv. karanténní hotely.
Další 3 fotografie v galerii
Podmínky pro cestování se v době pandemie koronaviru od základů proměnily / Depositphotos

Podmínky pro cestování se v době pandemie koronaviru od základů proměnily. Státy jako Spojené království, Austrálie či Kanada přistupují k tvrdému postupu, jak zamezit šíření koronaviru ve svých zemích. Po lidech přilétajících ze zahraničí vyžadují, aby si odbyli karanténu v některém z vládou určených hotelů, kde si pobyt musí sami uhradit.

Takzvané karanténní hotely fungují v celé řadě zemí po celém světě. Zatím nejvíce v Asii, ale stejnou strategii v boji proti šíření covidu-19 zvažuje čím dál větší počet zemí, které se obávají zavlečení nakažlivějších variant koronaviru. Například v Irsku by karanténní hotely pro cestující z rizikových zemí měly začít fungovat v následujících týdnech.

Jednou z podmínek bezproblémového cestování by mohl být v budoucnu takzvaný očkovací pas. Měl by být na rozdíl od cestovního pasu digitální jako mobilní aplikace. Něco podobného zamýšlí již Velká Británie. Pro obyvatele očkované proti covidu-19 připravuje speciální doklady pro cesty do zahraničí, pokud to budou jiné země vyžadovat. Informoval o tom podle agentury Reuters britský vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi. Takzvané vakcinační cestovní pasy už svým občanům začal vydávat například Island, v digitální formě je chystá i Dánsko.

„Pokud budou mezinárodně jiné země vyžadovat potvrzení o očkování, pak je myslím správné, abychom to usnadnili,” řekl Zahawi v rozhovoru pro BBC. „Neuvažujeme o používání vakcinačních pasů pro použití v tuzemsku. Jak popsal premiér, budeme mít národní očkovací program kombinovaný s rychlým testováním, což je myslím správná cesta vpřed,” řekl Zahawi. Certifikáty mají lidem umožnit volné cestování v případě, že je budou jiné země uznávat.

Také státy EU začaly uvažovat o zavedení společných očkovacích certifikátů pro cestování v rámci schengenského prostoru, ale dosud převládl názor, že nejprve je třeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

V České republice se o očkovacích pasech zatím nemluví, což může být pro mnoho Čechů problém. Může to tak znamenat, že až některé populární turistické destinace uvolní pravidla a umožní vstup právě třeba očkovaným, Češi nebudou mít tuto skutečnost jak dokázat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...