Opatření budou zpřísňovat. Britská mutace znamená velké komplikace

Domácí 19. ledna 2021 | 19:45 — Ilona Cílková
Britskou mutaci koronaviru zaznamenali zdravotníci v Praze, Středočeském a Královéhradeckém kraji. Oznámila to vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová na dnešní tiskové konferenci.
Další 3 fotografie v galerii
Kancléřka Angela Merkelová prosazuje zavedení nejpřísnější varianty lockdownu / Depositphotos

Britská mutace je podle zdravotního ústavu v Česku minimálně už několik týdnů. Jiřincová to odhaduje na 25. prosince. Šlo o případ, kdy k nám přicestoval člověk z Německa, který se setkal s infikovaným, u kterého byla indikována britská varianta. Fakultní nemocnice v Brně podle své mluvčí zaznamenala od Vánoc už 84 případů.

Podle expertů se tato mutace do dvou až tří měsíců stane dominantním virem. I kvůli tomu hrozí dramatičtější opatření. Stále častěji se ozývají hlasy, že je na čase místo klasických roušek nařídit lidem povinné respirátory, tak jako je to i v jiných zemích.

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je britská mutace velká komplikace, neboť urychluje šíření viru v populaci. „Pokud přijmeme postulát, že se ten virus šíří asi o 40 procent rychleji, znamená to, že opatření, která v tuto chvíli máme, budeme muset zintenzivnit o odpovídající procento," řekl v České televizi. I podle Prymuly se dá očekávat, že během nějakých dvou tří měsíců bude tento virus naprosto dominantní a může to znamenat, že příští vlna bude vyžadovat skutečně dramatičtější opatření.

„Nová mutace v podstatě znamená, že už to není mutace jakási němá, ale že minimálně tři z těch mutací, které se tam v té britské kombinaci vyskytují, mají klinický význam a dohromady urychlují šíření toho viru v populaci, protože urychlují v podstatě vstup viru do buňky a lehce zpomalují působení protilátek, uvedl Prymula.

Britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii a dosud se prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku. Podezření na výskyt mutace ohlásilo i Rakousko.

Zcela neznámá mutace koronaviru se objevila v sousedním Německu. Kvůli tomu německá kancléřka Angela Merkelová prosazuje zavedení nejpřísnější varianty lockdownu. Mutace se objevila na klinice Garmisch-Partenkirchenu, kde se infikovalo 73 zaměstnanců a pacientů nemocnice. Podle listu Münchner Merkur vzorky zkoumají experti v berlínské nemocnici Charité. Zatím ale není jasné, jaké vlastnosti tato mutace má a co pacientům způsobí. Březen bude tragický. Lidé vůbec neví, co je čeká, varuje lékař.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Inteligence a chování chobotnic je stále neprozkoumané. Dokazuje to nedávný objev pod hladinou moře

Černé mušky poletující kolem květináčů jsou nejen...

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Zavřít reklamu