Pandemie drtí ženy spíše než muže
Této úrovně, úrovně čtyř procent, naposledy dosahovala v srpnu 2017. V růstu míry nezaměstnanosti se odráží pochopitelně zejména pandemická situace, která způsobuje propouštění v sektoru služeb, v segmentu turistického ruchu, gastronomie, ubytování nebo dopravy.
Zároveň je však patrný také nástup zimní sezóny, která každoročně zapříčiňuje nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu omezování pracovních činností v exteriéru, tedy v zemědělství, v lesnictví, v povrchové těžbě či ve stavebnictví.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy prosincová čísla potvrzují, že pandemická krize tíživěji zasahuje ženy, než muže. Od ledna do prosince 2020 stoupla míra nezaměstnanosti žen z rovných tří procent na 4,1 procenta, tedy o 1,1 procentního bodu.
Míra nezaměstnanosti mužů ovšem za stejnou dobu vzrostla jen z 3,1 na 3,9 procenta, tedy o 0,8 procentního bodu. Klíčovým důvodem je právě to, že pandemickou krizí je předně zasažen sektor služeb, v němž jsou ženy zastoupeny v porovnání se dalšími sektory typu průmyslu ve srovnání s muži výrazněji.
V letošním roce je třeba počítat s růstem míry nezaměstnanosti k úrovni šesti procent. Svět se ještě nestačil vzpamatovat a další pandemie číhá za rohem, varují vědci.