Historický přelom v boji proti koronaviru. Vědci zkouší nový lék

Domácí 03. ledna 2021 | 09:06 — Ilona Cílková
Lékaři už téměř rok hledají lék na nemoc covid-19. Vedle vývoje nových látek vyzkoušeli také různé starší přípravky, například antimalarika nebo experimentální preparát proti ebole. Dobrá zpráva nyní přišla z Velké Británie, kde začaly testy nového léku, který by měl v případě nákazy novým koronavirem zabránit propuknutí covidu-19.
Další 3 fotografie v galerii
V Británii začaly testy nového léku proti covidu -19 / Pixabay Gerd Altmann

Přípravek, který se začal v Británii testovat, nemá nahradit vakcínu. Je určen pro ty, kteří se dostali už do styku s nakaženými a hrozí jim, že by se infikovali. Těm už očkování nemůže pomoci, protože u toho trvá pár týdnů, než se vytvoří potřebné protilátky. Testy mají zjistit, zda by dvě monoklonální protilátky mohly okamžitě neutralizovat virus a poskytnout roční ochranu před nákazou. Lék vyrobila firma AstraZeneca. 

Podle viroložky z nemocnice UCLH Catherine Houlihanová injekce poskytne tělu protilátky a přeskočí fázi, kdy je vytváří tělo. „Víme, že tato kombinace protilátek může likvidovat virus, takže doufáme, že poskytnutí této léčby injekčně by mohlo vést k okamžité ochraně proti propuknutí covidu-19 u těch, kteří byli vystaveni viru a je už pozdě jim nabídnout vakcínu," řekla lékařka pro stanici BBC.

Přístup není zcela nový, podobný se používá v případě vztekliny, když neočkovaného člověka pokouše vzteklé zvíře nebo v případě, že by se planými neštovicemi nakazila těhotná.

Vedle vývoje nových látek lékaři vyzkoušeli také různé starší přípravky, například antimalarika nebo experimentální preparát proti ebole. Zkoušel se lék remdesivir, u kterého byl mírný efekt, ale musel se podat velice záhy, optimálně v prvních šesti dnech od začátku klinických příznaků. Navíc byl velmi drahý.

Nadějně vypadá i preparát obsahující směs monoklonálních protilátek, který blokuje vstup viru do buňky a který se zkouší ve Spojených státech. Preparát jako experimentální dostal například americký prezident Donald Trump. Je účinná u pacientů, kteří ještě nemají klinické příznaky, jsou ve výtěru pozitivní a jsou z rizikové skupiny. Ti z tohoto léku mohou profitovat, protože v počátku jsou tyto protilátky schopny zabránit průniku viru do organismu nebo snížit jeho úroveň. A tím zabránit rozvoji závažného klinického onemocnění. Raději bych se mýlil. Situace je podstatně horší, než to vypadá, říká český vědec.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu