Raději bych se mýlil. Situace je podstatně horší, než to vypadá, říká český vědec

Domácí 01. ledna 2021 | 09:22 — Ilona Cílková
Laboratoře v Česku v posledním dni v roce odhalily 13 274 nových případů koronaviru. Je to sice méně než v předešlých dvou dnech, ale také se méně testovalo. Pozitivní byla na Silvestra rekordní polovina testů. Jak se bude vyvíjet epidemie v příštích týdnech a měsících?
Další 3 fotografie v galerii
Pravděpodobnost, že dojde ke kolapsu zdravotnictví, je velmi vysoká / Depositphotos

Evoluční biolog Jaroslav Flegr přišel k novému roku s predikcí vývoje pandemie. Čechy nepotěší, neboť světlé zítřky nás rozhodně nečekají. Podle Flegra velmi pravděpodobně zkolabuje zdravotnictví a přibydou desítky tisíc mrtvých. Nutno dodat, že předpovědi pana profesora Flegra jsou vždy velmi přesné. 

Podle vědce bude nastupující vlna horší, než ta podzimní. I kdyby nezkolabovalo zdravotnictví, vyžádá si alespoň o třetinu více obětí, tedy dalších 30 tisíc. Pravděpodobnost, že dojde ke kolapsu zdravotnictví, přitom profesor odhaduje na 80 procent. „V takovém případě se počet obětí zimní vlny klidně ještě zdvojnásobí. Lidé však budou samozřejmě umírat i po odeznění zimní vlny, a to i když se nám podaří nějakým zázrakem proočkovat ohrožené skupiny v domovech seniorů, uvedl na sociálních sítích profesor. Situace může podle něj stále gradovat. „Konečný účet se tedy do léta může vyšplhat ke 100 tisícům mrtvých," píše Flegr.

„Ekonomické dopady lednového a únorového (částečně spontánního) lockdownou budou hrozivé. Ještě horší však nejspíš budou dlouhodobé dopady zhoršeného zdravotního stavu velké části české populace. Trvalé zdravotní následky se projeví v nějaké míře možná až u třetiny osob, které covid prodělaly a prodělají, a to i u řady z těch, co ho prodělají bezpříznakově. Na desítky let se v důsledku toho zvýší nemocnost české populace a sníží se i průměrná doba dožití (přinejmenším v porovnání se zbytkem světa, kde bude díky pokroku vědy a medicíny doba dožití stoupat). Zároveň budou výdaje na zdravotnictví po mnoho let nemilosrdně škrtit náš zadlužený rozpočet," předpokládá Jaroslav Flegr.

Tak jako jiní vědci, vidí pedagog naději v plošné vakcinaci a zmiňuje i Evropskou unii. „Evropská unie nás nakonec ve vlastním zájmu donutí (nejspíš prostřednictvím účelově vázaných dotací) změnit náš laxní a alibistický přístup k vakcinaci a politikou cukru a biče nás dokope ke kolektivní imunitě. Podle mne to bude do konce roku 2021," píše Flegr.

Z pandemie koronaviru si lidé odnesou i jisté ponaučení. „V pokojných dobách nejsou morální kvality vůdců národa až tak důležité a stát může po určitou dobu řídit i osoba velmi pochybných morálních kvalit. V době krize však morální kvalita lidí v řídících funkcích rozhoduje přímo či zprostředkovaně o životě a smrti statisíců lidí," míní Flegr a dodává „Milosrdná přírodo, prosím, dej abych se mýlil." Čeká nás velmi rizikové období. Na klidný rok 2021 můžeme zapomenout.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu