Situace začíná být kritická a to nejhorší máme stále před sebou. Leden bude drastický, varuje lékař

Domácí 30. prosince 2020 | 08:41 — Ilona Cílková
V úterý testy v Česku odhalily 16 329 případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvíc od začátku epidemie. Rekordní je také podíl pozitivních případů, který činí 48,5 procenta. Index rizika epidemie covidu-19 v Česku se tak těsně před koncem roku vrací na nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti, který značí kritický stav.
Další 3 fotografie v galerii
Epidemii se stále nedaří dostat pod kontrolu / Depositphotos

Index dnes stoupl proti úterý o devět bodů na 80. Důvodem je rostoucí počet nových případů za poslední dva týdny a zhoršení reprodukčního čísla na 1,0, což ukazuje, že epidemie začíná zrychlovat. Zhoršuje se ale také nákaza mezi seniory a počet hospitalizacích.

V některých nemocnicích začíná být kritická situace a kapacity se opět začínají zaplňovat. A největší nárůst Česko teprve čeká. Velké riziko spočívá v tom, že zatímco začátkem října byla startovní pozice nemocnic na zhruba 1 500 nakažených, nyní je to až trojnásobek. K 28. prosinci leželo v nemocnicích už 5 395 pacientů s koronavirem a čísla každý den o stovky rostou. Pokud to tak půjde dál, hrozí kolaps systému.

Hranice kapacity systému je podle dřívějších prognóz ministerstva zdravotnictví kolem osmi tisíc hospitalizovaných. Ještě v září ale šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uváděl, že zvládnutelný scénář je kolem 4 000 hospitalizovaných pacientů, z nichž by tisíc mělo těžší průběh a zamířilo na jednotky intenzivní péče.

Je patrné, že tuto hranici jsme již dávno překonali a míříme ke dvojnásobku, tedy k 8 000 hospitalizovaných. To je ale podle analytiků strop, při kterém se bude zásadně omezovat jiná péče a málokdo již může zaručit, že bude dostatečně kvalitní.

Podle statistik se zvyšuje i počet úmrtí. Prezident České lékařské komory Milan Kubek očekává, že čísla porostou i nadále. Podle něj budou do 10. ledna nemocnice opět zaplněné a lékaři nebudou dělat nic jiného než řešit covid. „Bude to velice drastický leden, kdy zaplatíme obrovskou daň za těch pár dnů, kdy byly otevřené obchody a hospody. Varovali jsme před tím, ale vláda populisticky rozvolnila ve chvíli, kdy nebyla epidemie pod kontrolou," uvedl. Čeká nás velmi rizikové období. Na klidný rok 2021 můžeme zapomenout.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi berou útokem malebný ostrůvek

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Záhady, které si lidstvo neumí vysvětlit. Podivné památky,...

Zavřít reklamu