Lidstvo má při odhalení koronaviru cenného spojence

Domácí 10. listopadu 2020 | 08:36 — Ilona Cílková
Pes nejlepší přítel člověka. A také velmi dobrý pomocník i v době covidové. Ukázalo se, že psi umí odhalit koronavirus a dokonce mají lepší výsledky než laboratorní testy. Odhalí totiž vir dřív, než se v těle člověka objeví symptomy nemoci covid–19.
Další 3 fotografie v galerii
Psi umí odhalit koronavirus a mají výborné výsledky / Deposithotos

Podle předběžných výsledků testů prováděných výzkumníky z veterinární fakulty helsinské univerzity jsou schopní psi odhalit virus s téměř 100 % účinností, a to dokonce několik dní před tím, než se nemoc covid-19 projeví. Současné testy bývají průkazné až těsně před tím nebo již při rozvinutých symptomech. Psi nebudou lidi očichávat osobně. Občané budou požádáni, aby si z pokožky setřeli kontrolní vzorek, který bude posléze vycvičeným čenichům předložen v kalíšku.

Čeští kynologové proto začali podle vzoru z jiných států západní Evropy se speciálním výcvikem. V Kněževsi u Prahy vznikla nová tréninková hala, kde psovodi v ochranných oblecích cvičí psy, kteří mají poznat člověka s onemocněním covid-19. Zvládnout to chtějí do konce roku, aby už v lednu mohli začít odhalovat koronavirus u cestujících na pražském letišti.

Od klasického výcviku se práce zdejších psovodů liší hlavně v tom, že na sobě mají ochranný oblek a brýle. „Pracujeme s potenciálně rizikovými věcmi, což normálně neděláme. Je tak kladen důraz na bezpečnost nás i psů," říká Lenka Dyntarová z Celní správy, který na Letišti Václava Havla pracuje dva roky v reportáži Českého rozhlasu.

Jak probíhá samotný výcvik? Od toho klasického se příliš neliší. Specialisté k tomu využívají vzorky hlenů a slin nakažených i zdravých lidí. Cvičení psi, kteří mají zkušenosti s hledáním výbušnin nebo drog, je poznávají po pachu. „Dám mu třeba novou látku a odměňuji ho, pokud se o ni zajímá. Postupně tím vytvářím značení, které po něm chci, aby pak u dané látky zalehl. Když si jsem jistá tím, že látku zná, tak mu začínám dávat klamné pachy, u kterých naopak nechci, aby ho zajímaly," říká psovodka.

Celkem šest psů bude policie cvičit v bezprostřední blízkosti letiště v nové hale, kde jsou psovodi vybaveni všemi potřebnými pomůckami. „Jsou to psi, kteří jsou vycvičení na detekci omamných a psychotropních látek, tabáku, bankovek nebo zbraní," vysvětluje zástupce generálního ředitele Celní správy Pavel Kotraba v reportáži Českého rozhlasu.

V hale nechybí ani ionizační zařízení, které bude dezinfikovat pomůcky. Výcvik psů by měl být hotový do konce roku. Pak budou své schopnosti prověřovat v terénu. Počítá se s nimi na letišti, ale v budoucnu by mohli najít uplatnění například i v domovech pro seniory. Psi se již dříve používali k identifikaci rakoviny, malárie nebo cukrovky. Onemocnění COVID-19 může vést i k náhlým a neočekávaným úmrtím.

Témata: koronavirus, pes, testy,
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější...

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zavřít reklamu