Situace je hrozivá, skutečné počty nakažených neznáme. Přijdou razantní opatření

Domácí 07. října 2020 | 09:48 — Ilona Cílková
Epidemiologická situace v České republice se nevyvíjí dobře. Za úterý dosáhl denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 na rekordních 4457 pozitivních případů. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude v pátek představen jasný plán na další opatření, která už nebudou tolik benevolentní, ale naopak výrazně tvrdší.
Další 3 fotografie v galerii
V pátek představí ministr zdravotnictví plán na další opatření / Česká televize

Česko patří aktuálně patří k nejhorším státům v Evropě v souvislosti s epidemií. Jak přesně ale na tom jsme, a kolik je v současné době nakažených, není jisté. Již tři týdny jsou totiž zastropovány počty testů.

Podle biologa Jaroslava Flegra mají příslušné počty hospitalizovaných zpoždění asi 10 dnů, tudíž současná čísla pacientů úplně neodpovídají množství nakažených. Podle vědce se skutečnost dozvíme asi až nyní, po volbách. Známý parazitolog tak naznačil, že si myslí, že vláda mohla zatajovat skutečné počty nakažených covidem-19, aby jí to před volbami do krajů a Senátu neuškodilo. Vzhledem k tomu, že se od pátku chystají další razantní opatření, čísla podle Flegra asi příliš optimistická nejsou.

Evoluční biolog ale zároveň uznal, že za nižšími čísly, než byly jeho předpoklady, stojí i opatrnost lidí. Ti se podle něj začali v reakci na rekordní přírůstky nakažených chovat zodpovědněji. „Vliv mohou mít i nějaká opatření, která se přece jenom zavedla, byť jsou nedostatečná. Takže se mohl nárůst počtu infikovaných trochu zpomalit. Ale jak říkám – před volbami jsem nevěřil žádným číslům," píše Flegr na svém profilu.

I proto ministr zdravotnictví Prymula v pátek po jednáních představí nekompromisní a efektivní plán, který bude cílit k potlačení sílící epidemie na území Česka a měl by ochránit lidské životy, zejména rizikovou skupinu. „V pátek po jednáních na vládě a koalicí se pokusíme představit plán, který by neznamenal opatření na jeden týden, ale opatření komplexnějšího rázu. To znamená, aby lidé věděli, co je čeká v horizontu 14 dnů, co je čeká v horizontu měsíce s nějakým drobným výhledem na další období," prozradil Prymula, jaký je aktuální plán v boji s novým typem koronaviru způsobující onemocnění covid-19.

Prymula nechce svůj plán upřesňovat, neboť je potřeba udělat opatření komplexně, abychom zastavili nárůst, protože v tuto chvíli jiná cesta není. „Nechci v tuto chvíli o opatřeních spekulovat, protože plán je čerstvý a nebyl prodiskutován se všemi zúčastněnými a klíčovými hráči," zdůraznil Prymula, že sdělovat opatření dopředu bez projednání se všemi zúčastněními nehodlá dělat.

Počty nakažených dostaly Českou republiku na první místo v žebříčku evropských zemí s nejvyšším počtem nakažených. Kumulativní počet případů nemoci covid-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je v Česku nejhorší ze zemí Evropské unie. V Česku se tento údaj dostal na úroveň 326,8. ČR tak předstihla i Španělsko, které hlásí 302,4. Počty potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru rostou i v dalších evropských zemích, přesto nedosahují takových čísel jako v Česku. Na podzim nás čeká třetí vlna epidemie, říká český vědec a varuje před promořováním obyvatel.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se...

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Zavřít reklamu