Druhá vlna může českou ekonomiku připravit až o 900 miliard korun

Domácí 22. září 2020 | 07:32 — Ilona Cílková
Druhá vlna pandemie koronaviru je tu v plné síle. Otázkou zůstává, zda si vynutí uzavírku podstatné části ekonomiky jako na jaře. Pro Českou republiku by to znamenalo výraznější riziko než pro většinu jiných srovnatelných zemí.
Další 3 fotografie v galerii
Druhá vlna pandemie koronaviru je tu v plné síle / Pixabay Fernando zhiminaicela

Ale i pokud by zmrazení ekonomiky nebylo tak plošné jako na jaře a pokud by trvalo přece jenom kratší dobu než tehdy, české hospodářství musí počítat s dodatečnou ztrátou zhruba 270 miliard korun.  

Ekonomika by se totiž letos propadla nikoli o 6,5 až 8,5 procenta, jak zní nynější nejčastější odhad, ale o 13 až 14 procent. Předpoklad, že by „uzavírka“ nebyla tak rozsáhlá jako na jaře a trvala kratší dobu, vychází z toho, že nyní je připravenost úřadů, firem i institucí přece jenom na vyšší úrovni než v březnu nebo dubnu, takže i jejich reakce bude účinnější.

V nejpesimističtějším scénáři tak může ztráta ekonomiky z druhé vlny znatelně přesáhnout dokonce i úroveň 300 miliard. A to je samozřejmě ztráta nad rámec letošních ztrát stávajících, vzniklých v souvislosti s dosavadním působením koronaviru. 

S další dodatečnou ztrátou by pak bylo třeba počítat v příštím roce. V případně závažnějšího průběhu druhé vlny totiž ekonomika dále klesne ještě v roce 2021, a to zhruba o dvě procenta. Navázala by tedy na onen až 14procentní letošní propad. To oproti stavu, když již druhá vlna neproběhne nijak závažně, takže ekonomika v roce 2021 již poměrně výrazně poroste, představuje ztrátu kolem 550 miliard. Celkový účet za druhou vlnu tak může dosahovat až 900 miliard korun. 

To tedy máme účet za celou ekonomiku; jedná se o škodu na hrubém domácím produktu země. Další lockdown by byl pro českou ekonomiku katastrofou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Havárie teleskopu Arecibo. Devítisettunová plošina se zřítila a zařízení zcela zdemolovala

Jak správně zazimovat trampolínu. Rozhodně nestačí ji jen...

Zařídit malou kuchyň je velká výzva. Inspirujte se tipy od...

Před nástupem zimy je třeba zazimovat nejen zahradu, ale také...

Zubní pasta má v domácnosti široké využití. Vyčistí...

Na vypínače většina lidí při úklidu zapomíná. Jsou však...

Vyrobte si krásné vánoční ozdoby z korálků. Zabavit se...

Zavřít reklamu