Karanténa kvůli covidu-19 se mění. Podcenili jsme situaci, zní z ministerstva

Domácí 25. srpna 2020 | 08:26 — Ilona Cílková
Zkrácení izolací a karantén nakažených covidem-19 ze 14 na 10 dní bude platit až od 1. září. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Roušky budou povinné ve zdravotnických a sociálních zařízeních, úřadech, prostředcích veřejné dopravy a volebních místnostech.
Další 4 fotografie v galerii
Nedohlédli jsme problém v celé jeho šíři, zní z ministerstva zdravotnictví / Facebook/ AV

Původně ministerstvo oznámilo 19. srpna, že roušky budou povinné i ve školách, obchodech, kadeřnictvích a provozovnách podobných služeb nebo restauracích. Hned následující den ale chystané předpisy změnilo. I karanténa se původně měla měnit od pondělí 24. srpna, od tohoto záměru ale vláda upustila. „Rozhodli jsme se pro sjednocení data. Bude to stejně od 1. září jako znovuzavedení roušek v hromadné dopravě a zdravotnických a sociálních zařízeních,“ uvedl ministr. Příslušné opatření pak resort vydal v pondělí večer.

Roušky dále zůstávají povinné na vnitřních hromadných akcích s počtem účastníků nad 100. Také nejvyšší povolená kapacita akcí se nemění. Na vnitřní akce může maximálně 500 lidí a na venkovní 1000. Nově ale může být více lidí na akcích ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály, členěných do oddělených sektorů.

Dříve mohlo být takových sektorů jen pět, a v každém z nich 500 lidí u vnitřních akcí a 1000 u venkovních. Od 1. září mohou organizátoři vytvořit až deset sektorů v areálech s kapacitou nad 5000 lidí, ale jen u akcí, při nichž nejméně 70 procent účastníků sedí na sedadlech. Odstup mezi lidmi v sousedních sektorech se také nově zkrátí ze čtyř na dva metry. Například divadla už také nebudou muset rozsazovat diváky v hledišti s rozestupy.

Mimořádné opatření ministerstva rovněž zkracuje karanténu kontaktů nebo izolaci nakažených s nemocí covid-19 bez příznaků ze dvou týdnů na deset dní. Pokud lidé příznaky mají, budou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test, výjimkou budou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Karanténa je oddělení osob, u nichž je podezření, že byly v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.

O zkrácení doby karantény a izolace rozhodla vláda minulý týden. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly data o koronaviru ukazují, že je asi dvouprocentní riziko, že lidé budou infekční i po deseti dnech. Virus je nejsilnější asi dva dny před výskytem příznaků, jeho infekčnost s časem klesá.

„Nedohlédli jsme problém v celé jeho šíři," hájila nejasnosti kolem data, odkdy se karanténa zkrátí, hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Jestliže se zatím počítá jako maximální doba 14 dní, vedly se diskuse o tom, jestli máme dost údajů pro to, abychom ji zkrátili a chtěli jsme, aby naši kolegové v krajích, kteří karantény udělují, měli šanci se k tomu vyjádřit." Roušky jsou na nic, když je lidé neumí používat, rozčilují se odborníci.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu