Do dovolenkového ráje Češi jen s povinným testem na koronavirus. Počítat musí i s dalšími omezeními

Domácí 11. srpna 2020 | 05:36 — Ilona Cílková
Řecko je jednou z nejoblíbenějších destinací, kam Češi s cestovními kancelářemi vyrážejí. Kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem nyní země zpřísňuje epidemická opatření, včetně pravidel pro cestování.
Další 3 fotografie v galerii
Řecko od příštího týdne zavádí pro Čechy povinné testy na koronavirus / Pixabay

Turisté z České republiky a několika dalších evropských států budou muset mít pro cesty do Řecka od 17. srpna maximálně tři dny starý test na koronavirus. Řecká vláda v pondělí rovněž oznámila, že omezí veřejné akce, například koncerty, na nichž publikum nesedí. K novým opatřením kabinet přistoupil poté, co v zemi v neděli zaznamenali nejvyšší denní nárůst případů nákazy koronavirem od počátku pandemie. Z 203 případů potvrzených za poslední den se jich 29 potvrdilo u lidí při vstupu do země a čtyři u turistů, kteří podstoupili test po několika dnech, protože se u nich rozvinuly příznaky.

Celkem se dosud v desetimilionovém Řecku potvrdilo podle nedělních údajů 5624 případů nákazy koronavirem, z toho 1166 od počátku srpna. Poslední čtyři dny (do neděle) hlásily tamní úřady každý den nárůst přes 150 případů nákazy. V souvislosti s covidem-19 zemřelo v Řecku 212 lidí.

Podle místních médií budou muset mít test PCR na covid-19 také všichni, včetně řeckých občanů, kdo do země vstoupí přes pozemní hraniční přechod s Bulharskem Promachonas. I toto opatření bude platit od 17. srpna. Dále bude omezen na maximálně 750 lidí za den provoz na přechodu Kakavia s Albánií.

Už od úterka a zatím do 23. srpna bude platit také omezení otevírací doby pro restaurace a bary v některých regionech: zavřeno od půlnoci do sedmi ráno budou muset mít mimo jiné na Krétě, v kraji Východní Makedonie a Thrákie, v Soluni, na Chalkidiki, Korfu, Santorini, Rhodosu, Zakynthosu či Kosu.

Negativní test na covid-19 při cestě do Řecka není důvodem pro bezplatné storno zájezdu. Služby na místě, které je cestovní kancelář povinna zajistit, se nezmění. Klienti si tak budou muset zajistit negativní test, případně cestu zrušit podle platných podmínek, řekl v pondělí v podvečer místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. 

Novým opatřením řecké strany budou podle Papeže poškozeny tisíce českých turistů, kteří plánovali do Řecka vyjet. Země je letos nejprodávanější mezi leteckými zájezdy. Vyráží tam podle něj široké spektrum cestovatelů, mimo jiné i lidé, kteří mají méně peněz a další náklady na test jim situaci velmi zkomplikují. Koronavirus se nyní šíří rychleji, než na jaře, říká Roman Prymula.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu