Virus mutuje a poškozuje doživotně plíce pacientů

Domácí 29. července 2020 | 07:26 — Ilona Cílková
Šíření nákazy koronavirem se stále nedaří dostat pod kontrolu. Hrozí návrat plošných opatření? Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymula se u nás drastická opatření z jara opakovat nebudou, i když v okolních zemích se začínají opět zavádět.
Další 3 fotografie v galerii
I když u řady lidí nákaza skutečně probíhá banálně, v některých případech je to naopak, zdůraznil epidemiolog / Česká televize

Podle Prymuly je důležité, abychom normálně žili, ale zároveň nákazu nepodceňovali.  „Pravdou je, že v některých zemích se znovu dostávají k některým opatřením, která jsou plošného charakteru. My to opravdu dělat nechceme,“ uvedl Prymula v České teelvizi.

V té souvislosti zdůraznil, že se představitelé snaží vyvarovat toho, aby se nákaza dostala mezi seniory nebo jiné rizikové skupiny. „Tady může dojít k tomu, že bude znovuzaveden zákaz návštěv a podobně. Bude to ale děláno regionálně,“ dodal. 

Mimořádné kroky, k nimž se vláda na počátku koronavirové krize uchýlila, nicméně byly podle Prymuly správné. „Do přísných opatření šel prakticky celý svět,“ poznamenal epidemiolog, který v té době působil jako náměstek ministra zdravotnictví a krátce i jako šéf Ústředního krizového štábu. V té souvislosti poukázal na tehdejší vývoj v Itálii a Číně. „Já si myslím, že v iniciální fázi to bylo dobře a zpětně bych to asi neměnil,“ řekl. 

Nyní je však již podle Prymuly situace jiná. Virus mutuje a smrtnost na covid-19 je nižší než na počátku pandemie. Na to je nutné reagovat a přečkat do doby, než bude dostupná vakcína.   „To znamená po těchto několik měsíců –⁠ a já předpokládám, že to bude doba maximálně jednoho roku –⁠ systém potřebujeme nastavit tak, abychom normálně žili, ale na druhou stranu abychom tu nákazu nepodceňovali,“ řekl. 

I když u řady lidí nákaza skutečně probíhá banálně, v některých případech je to naopak, zdůraznil epidemiolog. „Když se podíváme na zápaly plic, tak ty nejsou stejné jako u chřipky. Tady dochází k fibróznímu zánětu a stěna plic je doživotně poškozena,“ upozornil.  

U vyvíjených vakcín je přitom podle Prymuly snaha, aby pokryly případné mutace viru. Současné výzkumy se zaměřují na takzvanou inaktivovanou vakcínu. „Mrtvý virus se používá k navození imunitní odpovědi,“ vysvětlil.

„Já s touto cestou mám trochu problém v tom, že pokud vlastní živý virus není schopen navodit dostatečnou imunitu, tak je otázkou, jak se nám to bude dařit s virem mrtvým,“ podotkl. „Protože ta imunita je vždycky slabší,“  uzavřel s tím, že nicméně jedna práce ukazuje poměrně slušnou odpověď na zvířecím modelu. Epidemie jede vesele dál a zdaleka není na vrcholu, říká Prymula.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které...

Který emirát navštívit a jaké atrakce musíte vidět?

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s...

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají...

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Zavřít reklamu