Chaos a bezohlednost. Babiš by měl odvolat ministra Vojtěcha

Domácí 19. července 2020 | 14:26 — Ilona Cílková
Hygienici v pátek rozhodli, že roušky v Moravskoslezském kraji jsou opět povinné. Opozice vládu kritizuje, že tragicky selhala. Epidemiologové se brání s tím, že chybu neudělali. Ze všech stran ale sílí hlasy na odvolání ministra Vojtěcha.
Další 3 fotografie v galerii
Nemůžeme vědět, kde se koná jaký festival, řekl o nejvýznamnější akci svého druhu v zemi Vojtěch / Faceboo/AV

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by měl rezignovat nebo být odvolán kvůli chaosu ohledně protiepidemických opatření. V nedělní Partii to řekl europoslanec a místopředseda opoziční ODS Alexandr Vondra. Rozhodnutí hygieniků v Moravskoslezském kraji zpřísnit z hodiny na hodinu protiepidemická opatření kritizoval i koaliční ministr zahraničí a místopředseda vládní ČSSD Tomáš Petříček. „Není v pořádku, aby se lidé dozvěděli pět minut předem, co platí. Lidé by měli mít informace minimálně 24 hodin předem.“

Jednání hygieniků bylo podle Petříčka nestandardní. Ministr se podivoval nad tím, že o rozhodnutí nevěděl ani kraj, ani ministr zdravotnictví. „Je to velmi nešťastné. V pondělí bude zasedat koaliční rada a toto překvapivé rozhodnutí by mohlo být jedním z témat,“ uvedl Petříček. Počínání ministra Vojtěcha nechtěl komentovat. „Nechci zde doporučovat hnutí ANO, co má dělat. ANO také neřeší personální záležitosti sociální demokracie,“ uvedl.

Podle Alexandra Vondry je problém mnohem hlubší a současný stav je tragickým selháním vlády. Vondra tvrdí, že vláda je nepoučitelná a že se stát „vykašlal“ na horníky. Zdůraznil, že chytrá karanténa nefunguje a opatření jsou opět zaváděna celoplošně, což může opět poškodit ekonomiku. „Je to na rezignaci nebo odvolání ministra zdravotnictví,“ je přesvědčen Vondra.

Vládu v Partii zkritizoval i poslanec KSČM a člen zahraničního a zdravotního výboru Daniel Pawlas. Připomněl, že je z Havířova. „Lidé tam jsou smutní, rozzlobení. Je to selhání v komunikaci,“ řekl. Chybu podle něj udělali hygienici, kraj i vláda.

Krajská hygienická stanice o zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji rozhodla s okamžitou platností, byť byla známa již dva dny před jejich spuštěním. Pořadatelka největšího českého festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová musela zrušit náhradní akci NeFestival uprostřed konání. Postup úřadů označila za nehorázný a zvažuje právní kroky. Ministr Vojtěch nedokázal vysvětlit, proč se o novém nařízení nevědělo okamžitě, tedy od středy, kdy ostravský NeFestival, který měl pokračovat do soboty, začal. „Nemůžeme vědět, kde se koná jaký festival,“ řekl o nejvýznamnější akci svého druhu v zemi ministr zdravotnictví.

Lidé dávají najevo svůj nesouhlas například tím, že pokreslili chodník před krajskou hygienickou stanicí v Ostravě. „Nejste bohové,“ vzkázali například hygienikům. Na pondělní 17. hodinu se chystá v Ostravě demonstrace. Koronavirus mutuje a je nakažlivější, než byl v zimě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Roman Vojtek se stane potřetí otcem. Krásná manželka Petra skrývala bříško půl roku

Pokud se váš pes začal z ničeho nic chovat divně,...

Jak vybrat správné nůžky na živý plot a jak o ně pečovat

Jestli nevíte, co s velkou úrodou rajčat, usušte je....

Starý cestovní kufr nemusí doma překážet. Vytvořte z něj...

Co dělat, pokud vám slunce spálilo trávník. Nezoufejte, dá...

Kočičí mor je zákeřný a mohou onemocnět i kočky žijící...

Zavřít reklamu