Skandální chování. Čína ovlivňovala kvůli pandemii koronaviru WHO

Domácí 13. května 2020 | 17:29 — Ilona Cílková
Na Čínu se kvůli pandemii koronaviru snáší ostrá kritika ze všech stran. Peking je odsuzován za údajné tajení epidemie, pomalou reakci a je i podezírán, že virus vytvořil. Tento týden se objevila zpráva, že čínský prezident Si Ťin-pching měl v druhé polovině ledna osobně žádat předsedu WHO, aby pozdržel varování před hrozbou nového koronaviru.
Další 3 fotografie v galerii
O tom, že Čína zatajovala informace o koronaviru, dnes pochybuje málokdo / Pixabay

Telefonát mezi čínským prezidentem a předsedou WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem se měl uskutečnit v druhé polovině ledna. Během něj měl podle Spieglu Si Ťin-pching žádat o pozdržení varování o novém koronaviru, který se objevil poprvé právě v Číně.

„Jednadvacátého ledna žádal čínský prezident Si Ťin-pching šéfa Světové zdravotnické organizace, aby pozdržel varování veřejnosti o možném přenosu nového koronaviru z člověka na člověka a o vyhlášení pandemie,” uvedla BND, podle jejíž odhadů bylo kvůli jednání Číny ztraceno několik (čtyři až šest) týdnů, které mohly hrát roli v boji s celosvětovou pandemií. WHO po zveřejnění zprávy zpravodajské agentury okamžitě zareagovala a zprávu popřela.

„Šéf WHO a čínský prezident spolu 21. ledna nehovořili, navíc spolu nikdy netelefonovali. Takové nepřesné zprávy rozptylují a snižují snahy WHO o ukončení světové pandemie onemocnění covid-19,” uvedla organizace a dodala, že už 22. ledna prohlásila, že „nashromážděná data naznačují, že ve Wu-Chanu dochází k přenosu viru mezi lidmi”. Situaci ohledně šíření nového koronaviru označila WHO 30. ledna jako globální stav zdravotní nouze. Za pandemii prohlásila šíření viru 11. března, o dva dny později Tedros Adhanom Ghebreyesus označil za hlavní epicentrum nákazy Evropu.

V řadě zemí se šíří hlasy po mezinárodním vyšetřování, co se s koronavirem v Číně skutečně odehrálo. Spolu s tím už rovnou padají návrhy na obrovské reparace, které by měla Čína zemím, kam se jejím tutláním virus dostal, zaplatit. Ostré hlasy znějí především ze Spojených států, ale ozývá se i Evropa a především Německo.

Stálý zástupce Číny při OSN Čchen Sü tento týden uvedl, že návštěva představitelů WHO ve Wu-chanu kvůli prošetření původu koronaviru musí počkat do doby, než bude pandemie poražena. Zároveň vyjádřil úplnou důvěru WHO v situaci, kdy ji kritizují zástupci USA. Na otázku, kdy by se mohla být do Wu-chanu pozvána delegace WHO, diplomat v institucích OSN v Ženevě odpověděl, že nyní je hlavní soustředit se na boj s pandemií. „Není to tak, že bychom byli alergičtí na jakékoliv vyšetřování nebo hodnocení, tedy pokud jsou mezinárodní snahy přínosné,“ upřesnil.

Někteří experti již delší dobu upozorňují, že Čína se pandemii i za pomoci propagandy pokusí využít k rozklížení Západu a získání dominance ve světě. WHO čeká úpadek a postupná ignorace. Organizace teď bojuje o svoji existenci.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Dopřejte svému králíčkovi tu správnou stravu

Několik tipů, jak v zimě pečovat o semišové boty. Vydrží...

Obyčejná lana i provazy dokáží interiéru dodat šmrnc....

Ušetřete peníze za nákup nových pokojovek. Jednoduše si je...

I pes může v zimě nastydnout. Naučte se nemoc poznat a...

Vyrobte si s vašimi dětmi domácí vodové barvy

Zavřít reklamu