Někteří Češi stále chytračí. A škodí tím všem

Domácí 16. března 2020 | 04:21 — Ilona Cílková
Někteří lidé stále nechápou podstatu a důvod mimořádných opatření. Epidemioložka Vilma Marešová v rozhovoru pro Českou televizi uvedla, že veškerá opatření jsou zbytečná, dokud je Češi nezačnou ve vlastním zájmu dodržovat a respektovat.
Aktuální hrozba je specifická tím, že lidský organismus tento virus nezná / Pixabay

Celoplošná karanténa pochopitelně vyvolává řadu emocí, ale je třeba pochopit, že se jedná jen o další krok, jímž chce vláda chránit bezpečnost vlastních obyvatel. Ti se často tváří tak, že s opatřeními chtějí spíše bojovat než je dodržovat.

„Já si myslím, že ty postupy od samého počátku jsou uspořádané a to je důležité. Veřejnost je informována, i když si myslím, že společnost zpočátku nebrala riziko zcela realisticky,“ řekla Marešová. „Lidé si říkali, že je zase někdo straší, a tak věc neřešili. Přitom každá pandemie je závažná, důležitá je v takových chvílích informovanost a dodržování těch nařízení. Jako člověka a lékaře mě rozčilovali lidi, kteří se vraceli vítězoslavně deset minut před půlnocí do Česka, jen aby nemuseli do karantény,“ popisuje Marešová.

Lidé se tvářili, že na vládu vyzráli a klasicky po česku přechytračili systém. A nejedná se jen o zákazy na hranicích. Když bylo rozhodnuto, že se zruší výuka ve školách, měli školáci zůstat doma nejen pro své bezpečí, ale i kvůli zdraví lidí, kteří by se od nich mohli nakazit. Výsledek? Školáci přijali zprávu o přerušení výuky jako pomyslné prázdniny a místo školních lavic se jich spousta přesunula do obchodních center. 

Někteří lidé informacemi o nemoci opovrhují jako něčím, co je má jen vyděsit a je podle nich jen uměle nafouknutá bublina. Jenže pak přibývá případů, kdy lidé roznášejí nemoc a ve chvíli, kdy se příznaky projeví u jejich známých či rodiny, zaznívá tradiční: „Ale já byl v pořádku, žádné příznaky jsem necítil.“ 

Každý den odborníci varují před tím, že nemoc mohou přenášet i lidé bez příznaků. Případně mohou mít lidé příznaky minimální,ale to neznamená, že virus nešíří. Důležité je dodržovat i ty úplně nejzákladnější věci, které nás vůbec nic nestojí. Záleží vždy na jednotlivcích, jak se budou chovat. 

Podle lékařky lidé neberou varování dostatečně vážně. Stejně tak jako v minulosti, kdy zde byly epidemie spalniček nebo chřipky. Aktuální hrozba je podle ní specifická tím, že lidský organismus tento virus nezná a není jasné, zda časem nebude napadat mimo dýchacích cest například střevní trakt. 

Vědci také netuší, jak se koronavirus zachová při oteplení v létě a zda to změní jeho vliv na náš organismus.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Zavřít reklamu