Koronavirus rozhádal Moskvu s Rijádem

Zahraniční 11. března 2020 | 06:22 — Ilona Cílková
Cena ropy na světových trzích se dramaticky propadá. Barel ropy Brent se včera prodával i jen za 46,12 dolaru, tedy za nejméně od roku 2017. V korunách barel ropy Brent zlevnil na nejnižší úroveň dokonce do srpna roku 2016, zhruba 1035 korun za barel.
Moskva odmítla přistoupit na návrh Rijádu na další významné těžební škrty / Pixabay

To samozřejmě signalizuje, že ceny pohonných hmot v ČR by měly v dalších týdnech citelně klesat.

Důvodem je naprostý krach vídeňského jednání kartelu OPEC a dalších těžařských zemí v čele s Ruskem. Krach v podstatě znamená, že končí několikaleté spojenectví Saúdské Arábie, faktického lídra OPEC, a právě Ruska. Moskva odmítla přistoupit na návrh Rijádu na další významné těžební škrty, čítající až 1,5 milionu barelů denně. Saúdská Arábie chtěla omezením těžby stabilizovat padající cenu ropy, po které klesá celosvětově poptávka kvůli ekonomickému dopadu šíření koronavirové nákazy.

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování. Benzín zlevnil o patnáct haléřů na litr, nafta o čtrnáct, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 31,44 koruny za litr, zatímco nafta za 31,03 koruny za litr. Benzín je tak nejlevnější od loňského dubna, nafta dokonce od loňského února.

V příštím týdnu pohonné hmoty ještě dále zlevní, v rozsahu kolem deset haléřů na litr. V dalších týdnech může být zlevňování výraznější.

Obchodníci s ropou mají obavu z aktuálního šíření koronavirové nákazy v desítkách zemí světa. Obávají se, že nákaza získává novou nežádoucí dynamiku a může být obávanou „černou labutí“, tedy událostí se zásadním, „světodějným“ neblahým dopadem. Celosvětová ekonomická aktivita by se výrazně utlumila, pročež by poptávka po ropě citelně klesla.

V letošním roce už zlevnila o více než 30 procent, přičemž tuzemští prodejci pohonných hmot tento propad ještě zcela nepromítli do dalšího zlevnění benzínu i nafty u českých čerpacích stanic.

Efekt poklesu ceny ropy na cenu pohonných hmot umocní zpevnění koruny vůči dolaru. Česká měna v posledním týdnu posílila vůči té americké poměrně citelně, a to z úrovně kursu nad 23,20 na nynější úroveň 22,40 koruny za dolar. Posilování koruny způsobuje za jinak stejných podmínek snížení korunové ceny barelu ropy, které nakonec čerpadláři promítnou do konečné ceny.

Část obchodníků s ropou se domnívá, že letos teprve počtvrté za posledních čtyřicet let vůbec nevroste globální poptávka po ropě, právě kvůli šíření koronavirové nákazy. Ta prakticky celosvětově ochromuje nejen průmyslovou výrobu, ale také leteckou přepravu a turistický ruch, což se promítá do nižší poptávky po ropě a ropných produktech.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Světoznámá modelka Pavlína Pořízková dostala po smrti manžela první pořádnou práci

Vyžeňte myši z chalupy i z domova jednou provždy. Vsaďte na...

Starší tuhé mýdlo nevyhazujte. V domácnosti lze využít k...

Psí kůže je v zimním období citlivá stejně jako lidská...

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Zavřít reklamu