Podnikatele čeká v příštím roce mnoho změn, ale i příležitostí

Domácí 31. prosince 2019 | 08:11 — Helena Malá
Pouze dvakrát ročně se od příštího roku bude měnit legislativa. A to 1. ledna a 1. července. Jde o jedno z opatření na podporu snižování administrativní zátěže podnikatelů, která Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem financí a dalšími subjekty postupně realizuje.
Počínaje květnem příštího roku budou muset evidovat všechny hotovostní platby (uhrazené v hotovosti, šekem, směnkou či zápočtem kauce nebo jistiny) také řemeslníci a fyzické osoby, které vykonávají sv / Ilustrační foto

Podnikatele v příštím roce čekají i další změny, příležitosti a intenzivní podpora. Týkají se mimo jiné pojištění, eNeschopenek, elektronické evidence tržeb, daní, mýta či rodinných firem. Dnes vám přinášíme některé z nich.

Legislativa a sociálně-zdravotní oblast

„Od 1. ledna budou mimo jiné platit jednotná data účinnosti. V praxi to znamená, že ke změně legislativy bude docházet jen dvakrát ročně, a to 1. ledna a 1. července. A to proto, aby živnostníci a další podnikatelské subjekty nemuseli stále sledovat, kdy a co se mění a měli víc času na svůj byznys,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Po letech odkladů také začne platit eNeschopenka, která zásadně zjednoduší tok informací, protože elektronicky propojí lékaře, zaměstnavatele a Českou správu sociálního zabezpečení, což by v praxi mělo znamenat méně papíru a větší přehled. Se sociální i zdravotní oblastí souvisí také pojištění, dojde ke změně jeho výše.“

Minimální zdravotní pojištění bude od příštího roku 2 352 Kč, tato částka měsíčně se bude odvádět od února, platí se totiž zpětně. Půjde o 13,5 % z poloviny průměrné mzdy. Od dubna se rovněž změní minimální výše záloh na pojistné na důchodové pojištění, nově se bude jednat o 2 544 korun měsíčně, tedy 29,2 % ze čtvrtiny průměrné mzdy. S Novým rokem se rovněž zvýší minimální mzda, a to na 14 600 Kč ze současných 13 350 Kč.

EET a daně

Počínaje květnem příštího roku budou muset evidovat všechny hotovostní platby (uhrazené v hotovosti, šekem, směnkou či zápočtem kauce nebo jistiny) také řemeslníci a fyzické osoby, které vykonávají svobodné povolání. Začne poslední fáze elektronické evidence tržeb (EET). Podnikatelé a živnostníci si budou muset včas požádat o autentizační údaje, stáhnout potřebný certifikát, zajistit si potřebné vybavení. Zároveň budou moct, rovněž od 1. května 2020, pokud mají obrat do 600 tisíc Kč ročně a splní předepsané podmínky, požádat o povolení evidování tržeb ve zvláštním režimu. Na vyřízení žádosti o zvláštní režim EET má správce daně 30 dní. Detaily jsou k dispozici na tomto místě.

 „Rovněž dojde k řadě daňových změn. Například se sníží DPH, od ledna na 10 % u tepla a chladu, od května pak dojde ke stejnému procentuálnímu snížení DPH u vodného, stočného, točeného piva, stravovacích služeb, podávání nealkoholických nápojů, domácí péče o děti, půjčování a nájmu knih,“ sdělil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „V přípravě je na úrovni meziresortních jednání také zavedení paušální daně pro živnostníky a další podnikatele z řad OSVČ s obratem do 1 milionu Kč. Podle plánu se má zavést v roce 2021,“ doplnil Havlíček.

Ve druhém pololetí 2020 také dojde ke zjednodušení a digitalizaci systému správy daní a bude umožněno komunikovat se správcem daně online. Projednat by se do konce letošního roku měly změny i dalších daňových zákonů, které se týkají podnikatelů, u nichž se účinnost předpokládá od 1. ledna 2020. Konkrétně jde o sněmovní tisk č. 509, který upravuje zákon o daních z příjmů a zákon o rezervách pro zjištění základu daně z příjmu. Ten má změnit metodu tvorby daňově uznatelných technických rezerv pojišťoven. Počítá se také s novelou zákona o dani z hazardních her, v níž se navrhuje zvýšit sazbu daně z hazardních her. A novela zákona o spotřebních daních má zvýšit sazbu spotřební daně z lihu, tabákových výrobků, surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků.

Mýtné, poplatky a zprostředkování

Od ledna se o dalších 868 kilometrů silnic I. třídy rozšíří mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny. Nově budou zpoplatněné například silnice I/20 mezi Plzní a Českými Budějovicemi, I/3 od Benešova směrem na Tábor, I/35 z Hradce Králové směrem na Olomouc a také I/43 ze Svitav do Brna. Podrobnosti najdete například zde.  

Místo stávajících místních poplatků za lázeňský/rekreační pobyt a z ubytovací kapacity bude nově existovat už jen poplatek z pobytu. Zavést ho bude moct jakákoliv obec, týkat se bude pobytu na libovolném místě v obci bez ohledu na to, zda je ono místo k pobytu kolaudováno či ne. „Poplatek z pobytu reaguje na sdílenou ekonomiku, zejména co se týče zprostředkování ubytovacích služeb prostřednictvím platformy Airbnb. I tu by měl plně pokrýt,“ uzavřel vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Aktualizovat se také budou sazby ve vyhlášce týkající se stravného a cestovních náhrad.

S Novým rokem 2020 se také zavede nová vázaná živnost „Realitní zprostředkování“. Ten, kdo ji bude chtít vykonávat, bude muset doložit potřebnou kvalifikaci a také bude moct v souvislosti s plněním z realitní smlouvy - na rozdíl od dosavadní praxe - poskytovat úschovu finančních prostředků. To dosud mohla jen banka, notář nebo advokát.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu