Proč je šokující krach cestovky Thomas Cook varováním i pro její české protějšky?

Zahraniční 24. září 2019 | 07:26 — Ilona Cílková
Konec ikony mezi světovými cestovními kancelářemi, britské Thomas Cook, je krajně zarážející. Firma s takřka 180letou tradicí nevstupuje do insolvenčního procesu, ale končí rovnou v likvidaci. Neproběhne tedy ani pokus o záchranu alespoň části společnosti.
Firma s takřka 180letou tradicí končí rovnou v likvidaci / Shutterstock

Veškerý majetek cestovní kanceláře tak nyní bude kvapem rozprodán, aby byli uspokojeny pohledávky věřitelů s přednostním právem takové kompenzace při zániku společnosti.

Jak upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda, majetek kanceláře Thomas Cook je rozsáhlý. Ke konci března vlastnila letadla a letecké součástky za 553 milionů liber, což představuje 16,2 miliardy korun. V hotovosti disponovala 688 miliardami, zhruba 20,1 miliardy korun a pohledávky činily 956 milionů liber čili bezmála 28 miliard korun. Nehmotný majetek kanceláře, který se ovšem likvidací rozplynul jak pár nad hrncem, činil 1,96 miliardy liber neboli 57,4 miliardy korun. V Británii bylo jméno „Thomas Cook“ svým způsobem synonymem zájezdového cestování, což podporovala rozsáhlá síť kamenných poboček. Kancelář Thomas Cook navíc expandovala do zahraničí, v Česku prodávala zájezdy prostřednictvím cestovní kanceláře Neckermann. Zkrátka a dobře, zdá se, že ještě mohlo být co zahraňovat, myslí si Kovanda.

Cestovka Thomas Cook se ale ocitá v likvidaci, prostě ze dne na den krachuje, protože nesehnala peníze na další provoz. Cestovka každoročně inkasovala finanční prostředky hlavně od března do září, kdy vrcholí nákupy zájezdů a samotná sezóna, zatímco od září od března vyplácela své dodavatele. Nyní vedení cestovky a její věřitelé zřejmě shledali, že při vysokém dluhu inkasované prostředky nejsou tváří v tvář zasmluvněným výdajům dodavatelům takové, aby cestovka mohla dále fungovat. Na horšících hospodářských výsledcích firmy se dlouhodobě podepisoval nástup on-line prodejců zájezdů a letenek a nověji také platforem typu Airbnb.

Lidé tak ztrácí zájem o pořízení kompletovaných zájezdových balíčků, takže cestovky musí snižovat své marže. Výsledkům cestovky Thomas Cook nepomohl ani chystaný brexit, který zvyšuje nejistotu řadového britského spotřebitele, a nepomohlo jim ani napětí v mezinárodních obchodních vztazích, zejména mezi USA a Čínou, které přispívá ke zpomalení čínské ekonomiky, a tedy k ochromení tamního apetýtu po turistice.

Osud cestovky Thomas Cook je varováním i pro české cestovní kanceláře. Čelí a budou čelit stále náročnějšímu prostředí. Jedním ze způsobu, jak se alespoň částečně bránit nástupu on-line světa, je vzájemné slučování se. V minulém týdnu takový krok oznámily dvě největší cestovky na českém trhu, CK Fischer a Exim Tours. Vytvořená větší společnost, pakliže sloučení posvětí antimonopolní úřad, bude ovládat třetinu příslušeného tuzemského trhu a disponovat větší vyjednávací silou při cenovém vyjednávání s hotely či leteckými přepravci. To může nové firmě zajistit opětovné navýšení marží, které jsou stlačeny on-line konkurencí. Zda to ale bude stačit dlouhodobě, je otázka, jak varuje právě až šokující případ krachu tak velké a majetné cestovky, jako je Thomas Cook, uzavírá Kovanda.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu