Tlak na zrušení koncesionářských poplatků ČT sílí
„Uvážíme-li, že Česká televize hospodaří s rozpočtem sedmi miliard korun, zatímco konkurenční televize si na sebe musí vydělat samy, pak si myslím, že je namístě uvažovat o zrušení koncesionářských poplatků,“ uvedl Zeman pro Parlamentní listy.
Zrušení koncesionářských poplatků by zásadně dopadlo i na Český rozhlas. Vypovídá o tom i jeho výroční zpráva za rok 2018. „Výběr rozhlasových poplatků byl i v roce 2018 hlavním zdrojem financování Českého rozhlasu,“ upozorňuje.
Generální ředitel ČRo René Zavoral je jiného názoru. Podle něj je systém koncesionářských poplatků vhodný a ideální. Upozorňuje, že systém financování tak, jak je v současnosti nastaven, je něco, co nám západní země a západní média obecně závidí, protože ten systém funguje.
„Systém koncesionářských poplatků funguje a zajišťuje jednu z důležitých vlastností veřejnoprávních médií - že jsou nezávislá. V momentě, kdy by se změnil systém financování např. ze státního rozpočtu, tak by začala být závislá na jisté politické nápomoci. A skrz peníze pak můžete do jisté míry ovládat i samotný obsah. Tady bych byl velmi, velmi opatrný. Myslím si, že ta spoluúčast koncesionářů, posluchačů na tom, že si spolufinancují médium veřejné služby, je ideální,“ říká Zavoral.
Češi platí v rámci koncesionářských poplatků už více než deset let stejnou částku. České televizi 135 Kč a Českému rozhlasu 45 korun. Generální ředitelé veřejnoprávních médií Petr Dvořák a René Zavoral přitom vysvětlují, jak moc je tento systém důležitý. Navzdory hlasům po úplném zrušení poplatků, které se ozývají i z Pražského hradu.