Hamáček: Učinili jsme první krok v plánu zpřehlednit celý český právní řád
V první fázi ruší zákon právní předpisy především z období první republiky a protektorátu, nicméně jde i o předpisy přijaté po roce 1989. Jde o formálně platné, ale nepoužívané zákony, vyhlášky či nařízení vlády bez právního účinku, které dosud nikdo nezrušil. Zjednodušením právního řádu zvýšíme právní jistotu občanům i podnikatelům a pomůžeme jim se v dosud nepřehledné změti předpisů orientovat.
„Dotahujeme věci do konce. Slíbil jsem zjednodušení právního řádu a slib plním. Schválením zákona rušícím prvních 800 nesmyslných zákonů a vyhlášek ale nekončíme,“ vysvětlil Jan Hamáček s tím, že není možné mít právní řád, ve kterém se nikdo nedokáže vyznat.
„Do roku 2021 proto uděláme analýzu celého právního řádu a postupně zrušíme všechny tzv. vyhaslé předpisy, které od vzniku první republiky v našem právním řádu zůstaly,“ dodal ministr vnitra. Resort vnitra tak prozkoumá všech 42 000 platných právních přepisů.
Mezi rušenými absurdními předpisy, které ještě dnes z různých důvodů formálně platí, je např. zákon o ustanovení výpomocných sluhů z roku 1919, zákon o důsledcích neoprávněného pobytu pracovníků v cizině z roku 1969 nebo nařízení vlády z roku 1993 o ukončení omezení placení v hotovosti.
Vyhaslé předpisy odhalily mj. práce na zavedení elektronické sbírky zákonů a elektronické legislativy. Protříděním dojde ke snížení administrativní zátěže a bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty, veřejnou správu i občany.