Loni opět vzrostl vývoz elektřiny. Vyvážíme své zdraví, varují ekologové
Česká republika tak potvrzuje svoji pozici v desítce největších světových exportérů elektřiny a po předloňském růstu čistého exportu (19 %) v žebříčku stoupá. Hnutí DUHA však upozorňuje, že takové umístění pro nás není žádnou ctí. Elektřina se stále vyrábí zejména z hnědého uhlí (51 %), což s sebou přináší znečištění ovzduší i vysoké emise toxické rtuti a skleníkových plynů. Zastaralé uhelné elektrárny navíc plýtvají energií. Podle výpočtů ekonomů z Univerzity Karlovy způsobí znečištění z uhelných elektráren ročně škody ve výši 51 miliard korun.
Ekologové prosazují, aby se uhelné elektrárny postupně odstavovaly. Začít by se mělo s těmi, které dosud neprošly komplexní modernizací, jako jsou například Chvaletice či Počerady. Naprosto scestné by bylo udělit takovým zbytečným provozům výjimky z limitů pro znečišťování ovzduší. Podle nedávné studie expertní společnosti Energynautics je možné - pokud začne růst výroba z obnovitelných zdrojů - do roku 2030 uzavřít všechny naše uhelné elektrárny (pokračovala by produkce elektřiny v uhelných teplárnách). České republice by přitom zůstal mírný přebytek vývozu nad dovozem elektřiny a zásobování domácích odběratelů by probíhalo bez výpadků.
“Česká republika opět zvýšila export elektřiny. Pokračuje vývoz našeho zdraví, které poškozují zplodiny ze spáleného uhlí, a také vývoz krajiny, kterou zbytečně ukusují rypadla. Naše země tak znovu potvrdila svou pozici mezi největšími vývozci elektřiny na světě. Je nejvyšší čas začít zavírat uhelné elektrárny a jako první by měly jít na řadu zastaralé a nejplýtvavější, jako jsou Počerady či Chvaletice. Pokud stát rozhýbe stagnující rozvoj obnovielných zdrojů, můžeme do roku 2030 zavřít všechny uhelné elektrárny a naše elektrizační soustava to zvládne,” poznamenal Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.